Pink heather in in wooden box Interior decor with candles, lantern, heather, cozy decoration Weeding decor for table Autumn mood blooming forest heather in basket

Vřes je nejkrásnější podzimní rostlinou do nádob

Jestliže už vám odkvetly všechny truhlíky za okny, je nejvyšší čas nahradit je vřesovými zátišími, která vám vykouzlí úsměv na tváři, jakmile na ně pohlédnete. A co všechno vřes snese?

Jak vřes vypadá

Nejprve se podíváme, jak takový vřes vypadá a jak jej poznáte od jiných podobných rostlin. Vřes obecný (lat. Callunavulgaris) je atraktivní rostlina, která je často používána jako podzimní dekorace do truhlíků a květinových aranžmá. Vřes je keřovitá rostlina s jemnými, jehlicovitými listy, které mohou mít různé odstíny od zelené až po stříbrnou. Během podzimu vřes rozkvétá a tvoří malé květy, které bývají bílé, růžové, fialové nebo červené, což je právě ten důvod, proč jej používáme jako podzimní dekoraci.

vres kvetinac - Vřes je nejkrásnější podzimní rostlinou do nádob

Zdroj foto: envato

Kde se vřes přirozeně vyskytuje

Vřes se přirozeně vyskytuje v Evropě, Asii a Severní Americe. Nejčastěji roste na kyselých půdách v horských oblastech a na vrcholcích kopců. Proto se mu také bude více dařit ve studenějších oblastech mírného pásu a samozřejmě v kyselé půdě (pokud nemáte kyselou půdu nebo substrát, vždy přimíchejte rašelinu).

Jak pěstovat vřes jako podzimní dekoraci

Vřes je oblíbeným prvkem v podzimních zahradních aranžmá a truhlících. Nejprve si vyberte vhodný truhlík nebo jinou nádobu, která má na dně drenážní otvory. Také je dobré na dno nádoby umístit vlastní drenáž vyrobenou z kamínků, oblázků nebo různých úlomků, protože tato drenáž bude propouštět nadbytečnou vodu a zajistí, aby vřesu neuhnívaly kořínky. Na drenážní vrstvu nasypte kyselou půdu, kyselý substrát nebo přímo směs pro vřesy, která má přirozeně nízké pH. Můžete také přidat rašelinu, aby zvýšili půdní kyselost.

Jak vybrat vhodné rostliny a jaká je další péče

Vřesy můžete zakoupit v květinářství nebo zahradním centru. Vyberte vždy rostliny s bohatým a zdravým vzrůstem a pěknými květy.Vyhněte se rostlinám, které jsou suché, zvadlé nebo rezaté, protože to značí přítomnost chorob a dlouho by vám nevydržely. Další péče se pak odvíjí od toho, že vřes preferuje vlhkou půdu, ale nesnáší přemokření. Pravidelně jej tedy zalévejte, aby se půda udržela vlhká, ale nikdy nepřelévejte tak, aby truhlík stál ve vodě (jakmile v misce pod truhlíkem stojí voda, ihned ji vylijte a vřes nějakou dobu vůbec nezalévejte). Vřes nejlépe poroste a pokvete na slunném nebo polostinném místě a může být umístěn na okenním parapetu, ale třeba i ve skalce apod.

vres - Vřes je nejkrásnější podzimní rostlinou do nádob

Zdroj foto: envato

Jak vytvořit krásnou dekoraci

Nejkrásnější dekorace vytvoříte buď kombinováním různě kvetoucích vřesů, nebo kombinací s jinými rostlinami (minichryzantémy, bramboříky, okrasné zelí), ale také můžete využít jiné přírodniny, jako jsou šišky, kameny, ořechy, kaštany a jiné.

Zazimování

Vřes je obecně odolný vůči mrazu a vydrží například zasazený v půdě na skalce i na zahrádce přes zimu, ale v extrémně chladných oblastech je vhodné ho chránit mulčováním nebo – pokud jej pěstujete v nádobě – přenést truhlík na chráněné místo (veranda, zimní zahrada, sklep).

Vřes je skvělou volbou pro podzimní dekorace do truhlíků, protože jeho kvetení dodá vaší zahradě příjemný podzimní a zimní nádech. Pokud mu poskytnete správnou péči, můžete si užít jeho krásu nejen pocelou tuto sezónu, ale i po mnoho dalších let.

Zdroje: www.wikipedia.org, www.abecedazahrady.cz, www.pixabay.com

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

6 + 3 =