rajčata

Rajčata: Pomocník při hubnutí i prospěšný lykopen

Rajčata najdete téměř v každé domácnosti. Zároveň vévodí pokrmům mnoha světových kuchyní. Oblíbenost rajčat dokazuje i celosvětová produkce. Znáte všechny účinky na vaše zdraví?

Rajčata jsou dostupná celoročně, obsahují spoustu vitamínů, minerálních látek a jiných zdraví prospěšných prvků. Lidskému tělu nejlépe prospívají správně vyzrálá rajčata. Bezkonkurenčně chuťově nejlepší jsou domácí nebo koupené na farmářských trzích, tedy nejlépe v sezóně. Dají se uchovat i na zimní období, a to sušením, mražením nebo konzervováním. Stále se vedou spory, zda rajče patří mezi ovoce nebo zeleninu. Botanici se kloní spíše k tomu, že splňuje parametry ovoce. Co se týká chuti, řadí se spíše mezi zeleninu.

rajče - Rajčata: Pomocník při hubnutí i prospěšný lykopen

 Proč jíst rajčata

Rajčata obsahují vitamín C, E a minerální látky. Obsahují také zdraví prospěšnou látku lykopen. Ten se podle studií podílí na prevenci srdečních chorob. Obsah lykopenu je dokonce větší, když rajčata tepelně upravíte. Kromě lykopenu obsahují i další antioxidanty. Rajčata jsou dobrým zdrojem draslíku, který je důležitý pro správnou funkci nervového a svalového systému. Také má vliv na srdeční činnost.

Lykopen se nachází ve slupce a těsně pod ní, tyto vrstvy jsou nejvíce vystaveny slunečnímu záření. Uvnitř rajčete najdeme betakaroten. Lykopen chrání buňky před působením volných radikálů. Také pomáhá snižovat LDL cholesterol a zvyšovat HDL cholesterol.

Pomocník při redukci váhy

Rajčata mají vysoký obsah vody a jsou nízkoenergetická. Což je velmi výhodné při hubnutí. Dají se z nich připravit saláty, ale i hlavní teplé chody. Rajčatové omáčky a kečupy se dají zařadit do zdravé stravy, pokud neobsahují velké množství konzervantů, soli a také přidaný cukr. Vitamín E a K jsou rozpustné v tucích, proto je vhodně je před konzumací zakapat pár kapkami například olivového oleje.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

 

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Zanechte komentář