Coryphantha ramillosa

Coryphantha aneb kaktusy s květem na hlavě

Coryphantha: Jeden z nejrozšířenějších rodů kaktusů dostal své pojmenování podle řečtiny: koryphe = hlava, anthos = květ. Tyto kaktusy jsou pěstiteli velmi oblíbené, protože mají výrazné květy a není těžké dosáhnout jejich vykvetení.

Rod Coryphantha obecně

Rostliny tohoto rodu jsou převážně kulovité nebo oválné. Jejich typickým znakem je také velká bradavičnatost. Zajímavé je i to, že jejich vzhled se prakticky nemění od období, kdy jsou ještě semenáčky, až po dospělost. Květy vždy vyrůstají ze středu temene a mají různé barvy – viz dále. Většina těchto kaktusů pochází ze Severní Ameriky – od Kanady až po Mexiko.

Coryphanta erecta 191x300 - Coryphantha aneb kaktusy s květem na hlavě

Lemaire, Charles Antoine / Public domain  Erecta

Coryphantha Chlorantha

Jedná se o kaktus kulovitého až válcovitého tvaru, který je vysoký kolem 20 cm a široký 8 cm. Pochází z oblasti Utahu, Nevady a Arizony. Má tmavozelenou barvu. Kvete ve dne během letního období. Květy jsou 4 cm široké, okvětní lístky jsou úzké a žluté barvy. Kaktus vyžaduje plné slunce a minimální teplotu 10 °C.

Coryphantha Erecta

Stonky tohoto kaktusu jsou válcovité, odspodu se odnožují, každý je asi 30 cm dlouhý a 6–8 cm široký. Jeho původní domovinou je Mexiko. Kvete v letním období přes den, květy jsou až 6 cm dlouhé i široké. Tento kaktus potřebuje slunné stanoviště a minimální teplotu 10 °C.

Coryphantha Vivipara

Tyto kaktusy jsou převážně kulovité, někdy válcovité, vysoké kolem 13 cm a široké asi 5 cm. Jejich původní domovinou je Kanada (Manitoba) a USA (Kansas, Texas). Kvetou v létě ve dne, jejich květy jsou světle červeně purpurové. Spokojí se s běžným substrátem, potřebují přímé slunce, nejnižší teplota vhodná pro tento druh kaktusu je 7 °C a přes zimu potřebují zcela suchý substrát.

Escobaria vivipara - Coryphantha aneb kaktusy s květem na hlavě

Kauderwelsch / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)  Vivipara

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

12 + 16 =