croton

Kroton: Pokojovka, která oživí každý interiér. V čem spočívá kouzlo rostliny

Kroton: Listy jako malované, které by však nezvládl ani profík, to dokáže jen sama příroda. Každý list krotonu se pyšní atraktivitou a originalitou. Skvostná podívaná, pohlazení pro každé oko, to pěstitelské obzvlášť.

Ale aby byly listy dosyta vybarvené a staly se náležitým zpestřením interiéru, je potřeba se o květinu správně starat a poskytnout potřebné podmínky. Odměnou vám bude pohled na paletu jedinečně zbarvených listů.

Pitný režim krotonu aneb jak často zalévat?

Pokojovka, která potřebuje zálivku tak akorát, tj. se zaléváním vždy je lepší počkat, až substrát trochu vyschne. Avšak pozor, aby rostlina nebyla vystavena trvalému suchu či naopak dlouhodobějšímu přemokření. Od jara do podzimu je ideální jednou za dva týdny dopřát rostlině zálivku s rozmíchaným hnojivem, které bude obsahovat draslík.

V zimě je to totožné jako u takřka všech pokojových rostlin, kdy se omezí zálivka, neboť díky nedostatku světla je kroton méně aktivní. Přes zimu stačí přihnojovat jednou za měsíc. Rostlina si libuje ve vyšší vzdušné vlhkosti, proto je vhodné ji často rosit.

Rostlina milující slunce

Kroton potřebuje stanoviště na světlém místě, kde bude mít dostatek světla, snáší bez problému i plný sluneční svit, na který je potřeba pomalu rostlinu zvykat. Ideální je umístění na východním či západním okně. Dostatek potřebného světla má pozitivní vliv na krásné a dokonalé zbarvení listů.

Pokud bude kroton v místě, kde nebude mít dostatek světla a slunce, bude sice růst, neuhyne vám, ale listy budou mít jen obyčejnou zelenou barvu. Jedná se zkrátka o teplomilnou rostlinu, která po celý rok potřebuje pokojovou teplotu, i v zimě musí být v prostoru s teplotou okolo 18 °C.

kroton 1 - Kroton: Pokojovka, která oživí každý interiér. V čem spočívá kouzlo rostliny

Kroton

Prevence proti případnému opadávání listů

Rostlině nesvědčí teploty pod 16 °C, výkyvy teplot, průvan a suchý vzduch. Výsledkem je pak padání listů značící ztrátu ve velkém. Oproti tomu mírné opadávání listů u starší rostliny je přirozeným jevem.

Důležitá je pravidelná kontrola listů, zda rostlinu nenapadly svilušky, které tvoří na spodní straně listů drobounké pavučinky. I ty mohou být důvodem padání listů.

Kdy a jak přesazovat a množit?

Sice není nutné kroton přesazovat každý rok, ale po třech letech rostlina bude viditelně potřebovat nový a větší květináč, neboť kořeny vyplní starou nádobu a tísní se. Je dobré zvolit propustný a humózní zeminu s pH 5-6.

Rostlinu lze množit vrcholovými řízky na začátku jara. Pro úspěšné zakořenění je nezbytná teplota až 30 °C a dostatečná vlhkost vzduchu okolo 90%. Při odebírání řízku je nutné pracovat v ochranných rukavicích, neboť vytékající tekutina je jedovatá a její vytékání se zastaví, když ponoříte řeznou plochu do teplé vody.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Nenapravitelný optimista, kterého od dětství fascinuje moc, kouzlo a síla psaného i mluveného slova. Mou vášní je četba knih, psaní, dlouhé procházky, pobyt v přírodě a rekreační běh. Nezapomenutelné jsou mé vzpomínky na letní prázdniny, které jsem jako dítě zcela dobrovolně a s chutí trávila pletím zahrady a veškerou péčí o ni. Ten skvostný pohled na mé vítězství v boji s plevelem byl nejsladší odměnou. Jako dospělák si nyní užívám nejen relax v podobě rýpání se v hlíně, ale v pěstování květin, vlastní zeleniny a především bylinek. Vše pak praktikuji ve svém kulinářském umění a testuji na své rodině a známých :-)

Zanechte komentář