Gardénie je noblesně vypadající asijský keř, který je u nás pěstován jako pokojová rostlina. Jeho květy jsou krásné a dosahují v průměru 10 cm. Je to velmi oblíbená dekorativní květina.
Gardénie pochází z jižní Číny a je velmi podobná kamélii. Dosahuje výšky půl metru, ale dorůst může až do 1,5 metru. Rostlina má bílé až krémovité květy. Listy jsou tmavozelené a lesklé. Po rozvinutí jsou květy bílé, postupně se mění v krémové. Vůně je omamná, připomínající jasmín.
V bytě lze pěstovat tři varianty gardénií. Gardenia jasminoides, Gardenia „Plena“ a Gardenia „Vetchii“, která vykvétá o Vánocích.
Jak ji pěstovat
Substrát kupte pro kyselomilné pokojové rostliny nebo namíchejte z poloviny listovky a poloviny rašeliny. Voda na zálivku, zemina a ni hnojivo nesmí obsahovat vápník. Od jara do podzimu má ráda rozptýlené světlo. Ne přímé, ale v zimě mírné paprsky nevadí. Snese běžnou pokojovou teplotu, ale na počátku jara, aby vykvetla, potřebuje okolo 15-160 C. Pokud začne nakvétat, opatrně ji zkuste dát do teplejšího místa.
Pokud gardénii začnou opadávat poupata před otevřením, což se stává v příliš teplém prostředí, zkuste zvýšit vzdušnou vlhkost, například mlžením.
Od jara do podzimu může být zálivka větší. Ideálně dešťová voda. V zimě se zálivka poměrně dost omezuje. Rostlinu je možné i rosit, ale ne na květy a poupata. Gardénii prospívá vyšší vzdušná vlhkost. Zkuste ji postavit do misky s kamínky. Zvýšíte tak trvanlivost květů.
Rostlině dopřávejte hnojivo jedenkrát za 14 dní, od jara do léta. Vyberte hnojivo pro kyselomilné rostliny.
Je citlivá na změnu stanoviště, proto ji nechte stabilně na jednom místě.
Rozmnožuje se pomocí řízků, na přelomu zimy a jara uštípněte vrcholové řízky a zasaďte do vlhkého substrátu. Pro lepší zakořenění ji můžete překrýt igelitovým sáčkem.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz