užovník dvoutvarý

Užovník dvoutvarý: Pokojovka s barevnými listy a výraznou žilnatinou

Ačkoliv jde o pokojovku náročnou zejména na přezimování, zkuste si jeden exemplář užovníku pořídit do svého domova. Užovník dvoutvarý vám tam vnese totiž nádech brazilského pralesa a jeho listy jsou skutečnou pastvou pro oči.

Odkud pochází

Užovník dvoutvarý (Caladium bicolor) pochází z tropických pralesů Brazílie a své jméno získal podle jihoamerických Indiánů.

Jaké barvy mohou mít listy

Listy užovníku jsou šipkovitého tvaru a jsou velmi jemné a tenké. Mohou být zbarveny dozelena, dočervena, doběla i dorůžova. Obvykle je kontrastně zbarvena žilnatina a někdy jsou listy lemovány světle zeleně. Např. kultivar Caladium bicolor „Florida Sunrise“ má bílé listy s červenou žilnatinou a zeleným lemováním, zatímco C. bicolor „Candyland“ má zelené listy s bílou žilnatinou a tmavě zeleným olemováním.

užovník - Užovník dvoutvarý: Pokojovka s barevnými listy a výraznou žilnatinou

Zdroj foto: pl.wikipedia.org

Jaké prostředí potřebuje

Nevýhodou užovníku je, že potřebuje vysokou vlhkost vzduchu, a přitom nesmí být rosen přímo na listy, protože by na nich vznikaly nevzhledné skvrny. Lepší je květináč s rostlinou položit do větší vnější nádoby naplněné vlhkou rašelinou, anebo postavit do misky s vodou a oblázky – spodek květináče však sám o sobě nesmí stát ve vodě. Další nutností pro užovník je dostatek světla, aby listy získaly své vybarvení, avšak pozor: nesmí být spáleny přímým poledním sluncem, jelikož jsou tenké jako papír. Zalévat potřebuje zejména v létě, stejně tak přihnojovat. Nemá rád průvan.

Zazimování

Jakmile rostlina odkvete (květ je nenápadný, podobný květu áronu), přestaneme ji zalévat. Rostlina před zimou ztratí i listy (nebo většinu listů) a přežívá v oddencích. Měla by být udržována ve vlhké rašelině a při teplotě asi 13 °C.

Přesazování a množení

Jestliže se vám povede rostlinu přezimovat, pak je potřeba ji na jaře přesadit do nového substrátu, a přitom ji můžeme namnožit dělením oddenků. Je to však většinou záležitost pro zkušené pěstitele, a tak pro mnoho „běžných“ pěstitelů se jedná o rostlinu na jeden rok.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít