vavříny

Vavřín vznešený – vypěstujte si vlastní užitečné koření

Vavřín vznešený, bobkový list, je nejen koření, které užijete v kuchyni, je to také velmi dekorativní stromek, který se využívá jak v parcích, tak vám může zkrášlit i terasu doma.

Vavřín vznešený (Laurus nobilis), je keř, který se využíval již v dobách starého Říma. Učenci a vítězové byli tímto keřem ozdobeni, měl také přinášet štěstí a bohatství. Je velmi dobře tvarovatelný. V přírodě může dorůstat do výšky 2-8 m.

Bobkový list v kuchyni

Usušením listů vavřínu získáme koření, které velmi dobře známe všichni z kuchyně. Využívá se do mnoha polévek a omáček, k dušeným masům, zvěřině, do marinád, k rajčatovým pokrmům, nakládání. Nevadí mu ani dlouhé vaření.

bobkový list - Vavřín vznešený – vypěstujte si vlastní užitečné koření

Listy by se po sklizni měly sušit ve stínu. Bobkový list zlepšuje trávení, má sedativní a antiseptické účinky. Koupel připravená z bobkového listu ulevuje ztuhlých a bolestivým svalům. Listy lze sklízet po celý rok.

Pěstování vavřínu

Vavřín v našich podmínkách pěstujeme jako přenosnou rostlinu. Od jara do podzimu ho necháváme většinou venku. Mrazy by nepřežil. Substrát mu vyhovuje kyprý a výživný, vyberte dostatečně hlubokou nádobu.

Přihnojujeme od konce února do konce září. Svědčí mu slunné stanoviště, chráněné před větrem. Vavřín potřebuje pravidelnou zálivku, zvlášť v letním období, kdy je umístěn na slunci, na druhou stranu dáváme pozor, aby nestál ve vodě.

Zazimování je vhodné v bezmrazé místnosti, při teplotě 3-180 C. Zálivku v tomto období výrazně omezíme.

Vavřín jde velmi vděčně tvarovat, například do stromku, s kulovitou, košatou korunou. Toho docílíte tak, že spodní větvičky a listy budete odštipovat, tím se vytvoří kmínek. Korunu pak pravidelně zastřihávat do požadovaného tvaru. Kmínek přivažte k opoře, aby rostl rovně. Vavřín lze však zastřihávat do různých tvarů.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

4 Komentářů

  1. Ale houby, vavřín mám celoročně zasazený venku a bez problémů přezimuje. Jen ho chce na zimu přikrýt chvojím.

    • To je pravda. Funguje i jutová textilie. Nicméně mladé stromky tohle zacházení přežít nemusí (vlastní zkušenost) a také záleží na tom, o jaké nadmořské poloze se bavíme 🙂 Ale jako tip je to rozhodně užitečné a děkujeme za něj. Osobně vím, že u nás může volně na zahradě růst třeba i fíkovník nebo citrusy, ale dokud neukážu foto, hodně pěstitelů mi nevěří 🙂

  2. …. a dá se pěstovat i doma v květináči? ( balkón, lodžii nemám) . Děkuji.

  3. Dvakrát jsem se snažila koupený vavřín pěstovat, ale zimování ani jednou nepřežil. Možná by mu venku bylo líp.

Zanechte komentář

Zavřít