puškýnie

Proč si na zahradu vysadit puškinii ladoňkovitou

Toužíte-li po květince, která kvete brzy na jaře přenádhernými bílými kvítky, určitě si pořiďte puškinii ladoňkovitou. Není možná tolik známá jako jiné jarní květiny, ale o to větší potěšení vám na zahradě způsobí.

Odkud pochází

Puškinie ladoňkovitá (Puschkinia scilloides) je rostlina z čeledi liliovitých a pochází z Kavkazu, Íránu, Turecka a Libanonu. Odtud se dostala do Evropy a Severní Ameriky především jako rostlina do parků a zahrad. Občas ale v přírodě zplaňuje.

Jak vypadá

Puschkinia - Proč si na zahradu vysadit puškinii ladoňkovitou

Zdroj foto: cs.wikipedia.org

Puškinie patří mezi cibuloviny, poznáme ji tak, že má vejcovité cibulky. Dorůstá výšky 10–20 cm. Listy rostou v přízemní růžici a květy jsou hroznovité, bílé se světle modrými proužky. Kvete brzy na jaře – v březnu a dubnu. Plodem je tobolka.

Jaké stanoviště potřebuje

Puškinie potřebuje zejména vlhké stanoviště. Ohledně světla se spokojí i s polostínem, avšak má ráda i přímé slunce. Půda jí vyhovuje humózní s neutrálním pH. Aby vám bohatě kvetla i další rok, je dobré květenství po odkvětu odstranit, aby se nevysilovala tvorbou semen.

Jaké má využití

Puškinii můžeme řezat do vázy, kde poměrně dlouho vydrží, a je dobře kombinovatelná s ostatními jarními květinami. Venku se hodí do záhonů, mezi trvalky, do trávníku, ale i pod stromy a keře místo trávníku, protože zde na jaře vykvete jako první. Stejně vhodná je i do nádob a košíků.

Co s cibulkami

Cibulky puškinií není potřeba každoročně vyjímat z půdy, protože se na podzim zatáhnou a na jaře se rozmnoží postranními cibulkami. Chcete-li si zasadit nové cibulky, nejvhodnějším obdobím je podzim.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít