plody dekaisnea

Prsty mrtvého muže: Tuhle nevšední rostlinu budete chtít i vy

Ano, přiznáváme, její přezdívka zní poněkud morbidně, ale jinak je palečník čínský alias dekaisnea Fargesova (Decaisnea fargesii) velmi atraktivní keř, který si zamilují všichni milovníci exotiky. Jeho plody jsou jedlé, a i když svým tvarem a barvou dělají své přezdívce skutečně čest, rozhodně se vyplatí to s nimi zkusit.

Palečník čínský dorazil do Evropy z Asie. Čína, Indie a Nepál – to jsou země jeho původní domoviny. Ovšem zatímco v Asii jde spíše o menší strom, u nás zřídkakdy přesáhne podobu trochu košatějšího keře.

Palečník čínský – dekorativní i užitkový keř

dekaisney - Prsty mrtvého muže: Tuhle nevšední rostlinu budete chtít i vy

Zdroj foto: cs.wikipedia.org

V našich zahradnictvích ho bohužel příliš často nevídáme a ani ve specializovaných školkách ho příliš nemilují. Důvodem je jeho nízká odolnost vůči mrazu v prvních letech života. Vyžaduje pečlivou ochranou, zahrnující přihrnutí kořenů i použití netkané textilie. Jakmile však zesílí, ublíží mu už jen ta největší zima. A i poté zpravidla od kořenů obrazí.

Palečník vykvétá v polovině května, ovšem rád se předvede i v červnu a leckdy ještě na začátku července. Žlutozelené visící hrozny květů se objevují postupně a z dálky vypadají jako malé dlouhé vodopády. Jsou dvoudomé – na jednom stromě však rostou samčí i samičí. Ovšem atraktivní není palečník jen za pozdního jara. V září a říjnu tento se objevuje rovněž zajímavě tvarované ovoce. Má charakteristickou modrošedou barvu a tvarem připomíná fazole, i když někteří vidí v jeho tvaru a velikosti spíše klobásky – nebo prsty mrtvého muže, jak jsme už zmínili výše.

Plody jsou jedlé, ale nemají příliš výraznou chuť. Kromě toho mají tlustou slupku a obsahují mnoho tvrdých semen. Samotné dužiny, mající konzistenci želé, je spíše pomálu. A chuť? Ta se ze všeho nejvíce blíží spojení melounu a okurky. V asijské kuchyni se občas používá, spíše však jako jedlá ozdoba talíře než cokoliv jiného.

Jak palečník čínský pěstovat?

Pamatujte si, že čím je tento keř mladší, tím je užší. Teprve s věkem se stává košatějším a roste do stran. V našich podmínkách tato rostlina doroste obvykle asi tři metry do šířky a dvou metrů do výšky. Připravte si tedy na zahradě dostatek prostoru.

Ovšem palečník neporoste na každé půdě. Vyhovují mu především úrodné půdy a slunečné pozice. Musí být chráněn před větrem a počítejte také s mírnou zálivkou. Škůdci ani choroby tuto zajímavou okrasu zahrady nenapadají. Mnohem větším problémem je zima. Zvláště mladé rostliny jsou vůči škodlivým účinkům mrazu náchylné nejvíce. Aby nedošlo k namrznutí, měl by být palečník na zimu pokryt netkanou textilií. V opačném případě začne hnědnout a chřadne, i když často od kořenů obrazí. Starost si nemusíte dělat ani se stříháním – stačí odstraňovat poškozené a mrtvé větve, i když v případě potřeby není problém keře na jaře přistřihnout do žádoucího tvaru.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít