mozaika virova

Virová mozaika jabloní netrápí jen jabloně

Virová mozaika je patrná na listech, avšak ne tolik na plodech, i když nemoc snižuje výnosnost a kvalitu. Jak se jí bránit a jaká je prevence?

Které dřeviny trpí virovou mozaikou

Virovou mozaikou jabloní (Apple mosaic virus, ApMV) trpí, jak z názvu patrno, především jabloně, dále pak slivoně, třešně, višně, broskvoně a meruňky.

Jak tuto chorobu poznáte

listy - Virová mozaika jabloní netrápí jen jabloně

Zdroj foto: link.springer.com

Choroba se projevuje na listech, na kterých se objevují světle zelené až bílé skvrny různého tvaru. Silně poškozené listy se následně deformují a skvrny postupně nekrotizují.

Které odrůdy jsou na tuto chorobu citlivé

Nejcitlivější na tuto chorobu jsou jabloně těchto odrůd: Johathan, Golden Delicious, Vistabela, Lord Lambourne a další. U těchto odrůd hrozí snížení kvality plodů a snížení výnosu až do 40 %.

Jak se virus přenáší

Virus je přenosný vegetativně, tj. roubováním, očkováním, používáním nemocných podnoží. Ale bohužel je přenosný i pylem, takže se do vaší zahrady může dostat nezávisle na tom, jaká opatření jste učinili.

Jak se chorobě bránit

Důležitá je prevence, tj. nemnožit vegetativně. Dále pořizovat odrůdy, které jsou odolnější vůči viru (všechny mimo výše uvedených). Když už máte virus ve své zahradě, pak pomůže a škody omezí správná výživa (například přidání fosforu a draslíku) a rovnovážná závlaha.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář