svatební kytice

Jaké květiny se hodí na svatební výzdobu

Ať plánujete svatbu velkou, nebo malou, a to v kterémkoliv ročním období, zcela jistě se nemůžete vyhnout svatební květinové výzdobě. Kde všude jsou květiny potřeba a které se hodí? Alespoň stručného průvodce vám přinášíme v našem dnešním článku.

Kytice pro nevěstu

První, na co nesmíte zapomenout, je kytice, kterou bude držet v rukou nevěsta. Květiny symbolizují klid a mír do manželství a také se budou nádherně vyjímat na svatebních fotografiích. Aby tomu tak opravdu bylo, zkuste dodržet těchto několik jednoduchých pravidel:

  • držte se ročního období: zatímco při svatbě na jaře se doporučuje kytice z převážně jarních květů (tulipány, frézie, pivoňky…), v létě zvolte např. růže, kaly nebo hortenzie, na podzim se nebojte sáhnout po liliích, orchidejích či gerberách a v zimě vsaďte na všechny bílé květiny, jako bílé růže, bílé gerbery, bílé lilie, ale také na vícebarevné kosatce,
  • držte se pravidla, že kytice by měla být tvořena jedním druhem květin (jen růže, ale v různých barvách), nebo jen jednou barvou (bílá), výjimky jsou samozřejmě povoleny, ale chce to, aby vám s výběrem poradila zkušená květinářka,
  • některé květiny se pro svatební účely vůbec nehodí, protože symbolizují něco negativního (chryzantémy jsou spojovány spíše s pohřbem, jakékoliv žluté květiny znamenají žárlivost, a rododendron prý dokonce věští nebezpečí či neštěstí).

kytice - Jaké květiny se hodí na svatební výzdobu

Květ v klopách ženicha a dalších pánů

Do klopy ženicha se hodí stejná, avšak pouze jedna květina z kytice nevěsty, aby bylo jasné, že patříte k sobě. Máte-li tedy kytici z růží, ženich ať má v klopě jednu barevně sladěnou růži. Ostatní svatebčané mohou mít snítku myrty.

Květina v rukou maminky (tchyně) a svědkyně (svědkyň)

Hodí se, aby i maminky a svědkyně měly v rukou alespoň jeden květ, který je stejného druhu jako květiny v kytici nevěsty (tj. jednu růži, jednu lilii apod.)

Květiny na svatební stůl při hostině

I svatební stůl by měl být náležitě ozdoben. Záleží na vaší fantazii, ale opět se můžete řídit ročním obdobím. Zatímco při jarní svatbě může být stůl ozdoben kyticí tulipánů, konvalinek nebo hyacintů, při letní svatbě se uplatní růže, ale na venkovské svatbě třeba i vlčí máky a kopretiny, a na podzim a v zimě pak využijte i čerstvé plody přírody, jako jsou jeřabiny, barevné listy, cesmína a jmelí…

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Profilový obrázek

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář