použití hnoje

Jak správně používat hnůj, jaké jsou druhy a jak se liší

5.7.2019
8 190 Zobrazení

Žádný pořádný zahrádkář se bez něj neobejde. Říká se mu také zahrádkářské zlato, to se však ne vždy třpytí tak, jak potřebujete. Málokdo to ví, ale ne všechny druhy hnoje jsou použitelné univerzálně. Ukážeme vám, jak se od sebe jednotlivé typy liší, a přidáme dobré rady do začátku. Víte, jak správně používat hnůj?

Většina hnojů najde své uplatnění jako hnojivo pro rostliny, některé jsou však vhodné pouze na kompostování. To však jen v případě, že zvířata ve vašem chovu nemusela užívat jakékoliv léky nebo dokonce antibiotika. Tyto látky totiž prostupují skrze půdu až do pěstovaných rostlin, odkud se pak dostanou do naší potravy. Z tohoto důvodu jsou nevhodné jakékoliv hnoje z velkochovů a neověřených zdrojů.

Drůbeží trus do záhonu nepatří

Ano, slepice má v hospodářství téměř každý, jejich odpad se však na přímé hnojení nehodí. Rychle se rozkládá a to většině rostlin nedělá dobře. Můžete z něj připravit zákvas nebo výluh, případně ho použít pro urychlení kompostu.

Králičí hnůj podpoří ty největší rychlíky

Odpad z králíkáren obsahuje hodně živin, je tedy vhodný jen pro ovoce a zeleninu s opravdu rychlým růstem, ostatní by se příliš rychle vytáhly do výšky a to by nedělalo dobrotu. Bez obav ho však můžete kompostovat.

hnuj - Jak správně používat hnůj, jaké jsou druhy a jak se liší

Kravský hnůj je téměř univerzální

Mezi zahrádkáři patří k nejoblíbenějším. Díky nedokonalému trávení přežvýkavců v něm najdeme mnoho rostlinných zbytků využitelných pro hnojení. Samotný však může být příliš agresivní, proto ho vždy smíchejte se zeminou v poměru 1×1 než ho přidáte na záhony.

Koňský hnůj jako základ kompostu

Má téměř stejné vlastnosti jako ten kravský a skvěle poslouží prakticky jakýmkoliv rostlinám. A absolutně dokonalý je při zakládání domácího kompostu. Rychle ho nastartuje a urychlí proces rozkladu v nejspodnějších vrstvách. Skvěle se hodí i do tzv. rychlého kompostu.

Prasečí hnůj vám zajistí skvělé maliny

Má málo vápníku draslíku, takže mezi zahrádkáři příliš oblíbený není. Pokud však stojíte o chutnou úrodu malin, ale i pórku a celeru, bude pro vás ideální.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

2 Komentářů

Zanechte komentář