redkev cerna

Černá ředkev: Čistí močové cesty a rozpouští žlučové kameny

Černá ředkev má bohatou nutriční hodnotu. Je to odrůda ředkve seté, nenáročná na pěstování a běžně ji seženete i v obchodě. Účinky znali již staří Egypťané, Řekové i Římané. K léčebným účelům se nejvíce využívá šťáva.

Černá ředkev (Raphanus sativus niger) má masitou, kulovitou hlízu černé barvy. Jedná se o jednoletou až dvouletou bylinu, hlíza má tvar kulatý, podlouhlý až vřetenovitý. Šťáva z ředkve je účinnější než sušená rostlina, obsahuje více účinných látek. Ihned po sklizni je řepa vylisována a odstředěna, tím se šťáva oddělí od dřeně.

Výborný pomocník při žlučníkových potížích a problémech močového ústrojícerna redkev - Černá ředkev: Čistí močové cesty a rozpouští žlučové kameny

Černá ředkev je silné močopudná a čistí močové ústrojí. Může napomáhat i při odstraňování močových kamenů, tím, že je rozpouští.

Podporuje činnost jater, žlučníku a rozpouští žlučové kameny. Odstraňuje odpadní a toxické látky, napomáhá zvyšovat sekreci žluči. To díky hořčičným silicím, obsahující síru.

Dále má antivirové, antibakteriální a antimykotické účinky, takže může fungovat jako přírodní antibiotikum.

Podporuje chuť k jídlu.

Poradí si se zácpou, nadýmáním a pocitu těžkosti po jídle.

Skvěle rozpouští hleny. Připravte si například ředkev s medem, příprava je jednoduchá:

  • šťáva z 1 ředkve
  • lžička medu

Obě ingredience smícháme a užíváme 1 lžičku směsi 3x denně. Lze připravit i ve formě čaje, kdy 1 lžíci zalejeme vroucí vodou (asi 250 ml) a necháme 15 minut louhovat. Přidáme med a popíjíme 2x denně.

Co černá ředkev obsahuje

  • vysoký obsah vitamínu C
  • vitamín B1, B2, B6
  • betakaroten
  • hořčík, železo, měď, vápník, síra, draslík, fosfor
  • fytoncidy (antibiotické účinky)
  • hořčičné silice

Černá ředkev se dá jíst i syrová, například pokrájená na chleba nebo v salátech. Pro léčebné účely a detoxikaci je lepší pít šťávu, ta by měla být čerstvá a 100 %, bez jakýchkoliv přidaných látek.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Profilový obrázek

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít