ptaci

Jak přilákat ptáky na zahradu i na podzim a v zimě

Abyste si udrželi ptáky na zahradě po celý rok, musíte jim ji uzpůsobit. Určitě se to vyplatí, protože ptáci jsou přirozenými predátory pro různé škůdce. Jak tedy přilákat ptáky na zahradu?

Krmítko

Již brzy na podzim vyčistěte krmítko a začněte dávat ptáčkům zrní, slunečnicová semínka atd. Potravu pravidelně doplňujte. Jen tak je naučíte do své zahrady přilétat od podzimu do jara. Budou vědět, že tady mají vždy potravu. To platí dvojnásob, pokud přijdou tuhé mrazy nebo sněhová pokrývka znemožní ptáčkům hledat si krmivo jinde.

Stromy a keře

Výborným způsobem, jak přilákat ptáky do zahrady, je vysadit takové stromy a keře, které poskytují ptákům na podzim plody. Takovými stromy a keři jsou černý bez, jeřáb ptačí, jabloň, jalovec, hloh, brslen evropský, trnka, dřišťál, dřín, slunečnice… Nemusíte mít na zahradě hned všechny, dva nebo tři určitě postačí.

Pítko

Dokud nezačne mrznout a pokud zrovna příliš neprší, je dobré ptáčkům připravit pítko. Pítko udržujte čisté a vodu v něm měňte, aby nezačala zelenat.

Nesekejte celý trávník

To platí zejména v létě, ale i na podzim můžete ponechat ptáčkům trochu vzrostlé trávy, protože traviny jim poskytují důležitá semínka.

krmitko - Jak přilákat ptáky na zahradu i na podzim a v zimě

Zdroj foto: pixabay

Kočky

Pokud jste milovníky koček, nemusíte se jich hned vzdávat kvůli ptákům. Ale co si budeme povídat, kočky nejsou přáteli ptáčků, jsou spíše jejich predátory. Když však dáte své kočce na krk zvoneček, upozorní na sebe a ptáci stačí ulétnout. Brzy ráno a pozdě večer si kočičku nechte raději doma, protože za šera jsou ptáci nejzranitelnější.

Úkryt

Někteří ptáci potřebují úkryt, a to zvláště za mrazivého počasí, větru či deště. Nechte na zahradě hromadu spadaného listí nebo větví, kde by se mohli schovat.

Bez chemie

Zkuste se obejít bez chemie. Tedy hnojit jen kompostem nebo uleženým chlévským hnojem, zalévat dešťovou vodou, na škůdce využít právě užitečného hmyzu, ježků, žížal a právě ptáků. Jsou to totiž zejména ptáci, kteří trpí nadužíváním chemických přípravků v zahradách.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

3 × five =