pareniste

Jak připravit pařeniště v únoru

Únor je ideální měsíc, kdy si můžete připravit pařeniště a začít v nich pěstovat nebo předpěstovávat úrodu.

Studené pařeniště

Studené pařeniště je pařeniště nevytápěné, které nemá ani žádný jiný zdroj tepla (například koňský hnůj). Toto pařeniště je vhodné opatřit slaměnými rohožemi, které chrání rostlinky svrchu. Další ochranou vnitřních rostlinek je suché listí, které napěchujete podél stěn. Do takového pařeniště můžete vysévat třeba salát. Pamatujte však, že musíte přes slunečné dny odkrývat rohože, aby na rostlinky svítilo slunce a prohřívalo půdu. Za bezmrazých dnů byste měli i vyvětrat. Naopak na noc je potřeba zavřít a zakrýt rohožemi.

Teplé pařeniště

Teplé pařeniště vzniká tehdy, když vnitřek vyložíte suchých listím, koňským hnojem a kompostovou zeminou. Díky čerstvému koňskému hnoji, ve kterém probíhají přirozené biochemické procesy, se samo zahřívá. Nemáte-li možnost získat koňský hnůj, můžete si pomoci instalací zahřívacího topného tělesa. Je ale potřeba, aby vám jej instaloval elektrikář. I toto pařeniště by se mělo na noc zakrývat rohoží ze slámy (popř. ze slámy a rákosu), přes den pak za slunečných dnů odkrývat (nemusí se topit topným tělesem) a za bezmrazých dnů větrat. Do teplého pařeniště můžete během února vysévat salát a ředkvičky nebo kedlubny.

redkvicka - Jak připravit pařeniště v únoru

Zdroj foto: envato

Orientace pařeniště

Jednoduchá pařeniště (s jedním dílem) byste měli orientovat k jinu, složená (sedlová, s podélnou střechou)  pak na východ a západ. Pokud to orientace zahrady neumožňuje, snažte se alespoň co nejvíce přiblížit této stranové orientaci.

Ochrana proti krtkům

Nejvíce škody v různých druzích pařenišť napáchají krtci nebo myši. Docela spolehlivou ochranou jsou desky z drátěného pletiva, nejlépe z pozinkovaného drátu, který v zemi vydrží opravdu dlouhou. Když takové desky nebo samotné pletivo rozmístíte dospod i podél stěn, svou úrodu nejlépe ochráníte.

Zdroje: www.wikipedia.org, www.abecedazahrady.cz, Böhmig, F. – Peleška, S., 2000 rad pro zahrádkáře, Ottovo nakladatelství, Praha 2013

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář