Bonsai

Základní styly bonsají aneb není bonsaj jako bonsaj

Pustili jste se do pěstování bonsají, ale nevíte, jak je správně tvarovat? Možná vám pomůže, když si zvolíte základní styl a podle toho budete bonsaj zastřihávat, drátkovat a celkově tvarovat.

Volně vzpřímený styl

Asi nejčastějším a nejjednodušším stylem je volně vzpřímený styl. Celá bonsaj vypadá tak, že kmen je téměř rovný nebo mírně zvlněný, koruna je jemně strukturovaná do jednotlivých větviček a celý stromek se velmi mírně naklání směrem dopředu (k pozorovateli).

vzprimena bonsaj - Základní styly bonsají aneb není bonsaj jako bonsaj

Šikmý styl

Dalším často využívaným stylem je tzv. šikmý styl. Vyniká tím, že se kmen naklání k jedné straně, obvykle v úhlu od 11 do 45 ° k povrchu. Zajímavé jsou kromě sklonu i větve. Na straně, která se naklání k zemi, jsou velmi krátké a téměř rovnoběžné se zemským povrchem, na druhé straně jsou silnější větve a více rozvětvené.

Styl koště anebo bohatě větvený

Styl se dá použít jen u listnatých stromů. Na vrcholu kmene se větve bohatě větví, a jednotlivé větvičky se také dále větví, až vytvářejí bohatě rozvětvenou korunu. Tento styl vás uchvátí především tehdy, když se vám podaří, aby bonsaj vykvetla – bude doslova obsypána květy.

vetvena bonsaj - Základní styly bonsají aneb není bonsaj jako bonsaj

Kaskáda

bonsaj kaskadova - Základní styly bonsají aneb není bonsaj jako bonsaj

Zdroj foto: commons.wikimedia.org

O něco obtížnějším stylem je styl kaskády. Bonsaj pak vypadá jako stupňovitá kaskáda (vodopád) a připomíná stromy v přírodě, které jsou například povaleny lavinou nebo visí z útesu dolů. Základním znakem je to, že koruna leží pod úrovní kořenového balu. Pro tento styl si zvolte pomalu rostoucí druhy stromů (borovice, jalovec) a budete potřebovat hodně trpělivosti ke tvarování. Miska musí být dostatečně hluboká, protože kořenový bal – zejména jeho část na straně odvrácené od kaskádovitých větví – musí být pevný a silný, aby se stromeček nevyvrátil.

Kromě klasické kaskády se můžete setkat i s polokaskádou, kdy část stromu roste běžný způsobem (např. šikmým stylem) a teprve pak se sklání pod úroveň misky.

Větrem bičovaný styl

Podobný kaskádě a přesto odlišný je větrem bičovaný styl. Kmen i větve vypadají, jako by je bičoval vítr a jsou odvrácené na jednu stranu, ovšem na rozdíl od kaskády nepřepadávají přes okraj misky. Kořenový bal musí být také pevnější, ale ne tolik jako u kaskádovitého stylu. Použít můžete jak jehličnaté, tak i listnaté stromy.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít