cibulka

Jak a proč si na zahrádce pěstovat jarní cibulku

Jarní cibulka zabere velmi málo místa, jsou výborné do salátů a můžete je použít jako meziplodinu. Pěstování není nijak náročné a v podstatě odpovídá pěstování ostatních cibulovitých a česnekovitých plodin.

Jakou půdu a stanoviště jarní cibulka potřebuje

Jarní cibulka potřebuje slunné stanoviště a lehkou a dobře propustnou kyprou půdu. Nemá ráda příliš kyselou půdu a také nemiluje jílovité nebo písčité půdy. Půdu před setím musíte vylepšit uleželým kompostem nebo hnojem. Výhodou malé velikosti je i to, že pokud nemáte dobrou půdu na pěstování, můžete cibulku pěstovat i v květináči.

Jak vysévat nebo vysazovat

Cibulku můžete vysévat buď do skleníku, a to od konce zimy do začátku jara. Existují také otužilé odrůdy, které můžete vysévat během podzimu, abyste je mohli sklízet na jaře. Vysévat je třeba jen řídce a do mělkých řádků, semínka překrýt zeminou a udusat. Vyrašené sazenice se dají rozsazovat do hlubších jamek, aby se jim nepoškodily kořeny.

jarni cibulka - Jak a proč si na zahrádce pěstovat jarní cibulku

Zdroj foto: pixabay

Jakou péči cibulka potřebuje

Cibulka potřebuje zejména zalévat, a to hlavně na začátku, než vyklíčí. Potom zalévejte již jen za suchého počasí. Pokud potřebuje záhon s cibulkou vyplít, postupujte opatrně tak, abyste nepoškodili cibulky ani kořínky.

Jak sklízet

Cibulky můžete sklízet, jakmile jejich listy budou cca 15 cm dlouhé. Listy se dají uštipovat do salátů. Celé cibulky je pak lepší sklízet rycími vidlemi.

Vhodné využití na zahradě

Protože cibulky mají své nezaměnitelné aroma, je dobré je vysazovat tam, kde vám mohou pomoci odlákat různé škůdce. Dobrým příkladem je mrkev, kdy výsadba cibulek kolem ní odláká pochmurnatku mrkvovou.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář