
Máte-li venkovního psa, který hlídá, a tedy nepobývá s vámi doma, je nutné vždy v zimě řešit, jak mu dostatečně zateplit boudu, aby tam pohodlně vydržel i v mrazech a mohl v noci spát.
Samotná konstrukce boudy
Nejlepší je věnovat péči již výběru boudy. Měla by být vyvýšená (na nožičkách), aby nemohla přimrznout k zemi. Měla by mít ideálně 2 komory: jednu předsíň a jednu komoru na spaní. Předsíň může být otevřená do prostoru, komora na spaní už by měla být uzavřená. Zase jsou ideální dvířka, kterými se pes sám protáhne, ta mohou být třeba plastová. Samotná bouda by měla být dřevěná a zateplená polystyrenem.
Co přidat do boudy v mrazech
Pokud chcete pejskovi udělat větší pohodlí v mrazech, rozhodně mu do boudy nepřidávejte deky, stará trika, svetry, molitan – to všechno jsou látky, které sají vodu, pot a mohou zmrznout. Pejskovi by tedy spíše ublížily.
Naopak se hodí dřevitá sláma, vlna, běžná sláma, seno, nastříhané větvičky z nepichlavých jehličnatých stromů. Tam se pejsek může dobře „zavrtat“ a bude mu teplo i při spaní.

Venčení
I pes, který pobývá celoročně venku na zahradě, potřebuje denně alespoň krátkou procházku. Jednak se zahřeje pohybem, jednak načerpá energii z přírody a „přečte“ si vzkazy od ostatních psů. Na procházce se také socializuje.
Ideální je, pokud chodíte běhat, pořídit si běhací vodítko a vzít s sebou i pejska. Bude mít zase jiný druh pohybu.
Ale i hraní na zahradě s hračkami, aportování na poli, schovávání pamlsků, agility – to všechno pejska během zimních dnů zahřeje a vás ostatně taky.
Nezapomínejte na své psí miláčky ani v zimě!
Zdroje: www.wikipedia.org, www.nasdum.eu, www.dumazahrada.cz
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz