Květiny a bylinky lze bezesporu pěstovat i na zahradě. Jaké ale zvolit květináče, abychom byli s výsledkem spokojeni po všech stránkách? Inspirujte se na letošní podzim nebo i na příští sezónu.
Velikost
První, co byste měli zvážit při pěstování rostlin venku, je velikost květináče. Obvykle se doporučuje, aby byl květináč o něco větší než při pěstování doma, protože na otevřeném místě, nebo dokonce na slunci zemina rychleji vysychá.
Materiál
Při výběru materiálu na zahradu je důležité, aby odolal povětrnostním vlivům, jako je slunce, déšť a vítr, při pěstování v zimě i mráz. Proto vybírejte vždy květináče určené pro venkovní/exteriérové použití, i když jsou cenově dražší. Jako materiál se hodí keramika, dřevo, ratan, plast i beton.
Obyčejný vs. samozavlažovací
Při volbě mezi obyčejným květináčem nebo květináčem samozavlažovacím dbejte zejména na to, kolik času můžete květinám a jejich zalévání věnovat, jak často jezdíte na dovolenou apod. Samozavlažovací květináče udělají mnoho práce za vás, ale také jsou o něco dražší. Rovněž si je můžete sami vyrobit podle našeho návodu v samostatném článku. A pozor: obyčejný květináč v ozdobném obalu není totéž co samozavlažovací květináč – voda zde sice také zůstává, ale je třeba ji čas od času kontrolovat a vylévat, aby nezačala zahnívat.
Vhodný výběr
Květináče vybírejte s ohledem na místo i na pěstovanou rostlinu. Na venkovské chalupě se bude krásně vyjímat keramický, dřevěný či ratanový květináč, v moderní zahradě nebo na balkoně si můžete dovolit ratan, plast i beton. A také dávejte pozor na to, aby nádhera květináče nezastínila krásu květiny, která jej bude zdobit. Květináč by vždy měl být „jen“ doplňkem.
TIP:
Zahradní nábytek, altány a mnoho dalšího můžete zakoupit ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz