Pěstování ze semínek znamená sesbírat si semena ze své vlastní rostliny. Tato semena musí mít vysokou míru klíčivosti. Toho dosáhneme také tak, že semeny budeme manipulovat vždy pečlivě, budeme je udržovat v chladu a suchu a správně si je označíme. Pěstování z vlastních semínek se může stát součástí výměnného obchodu mezi zahradníky.
Pozor na „nemocná“ semínka
Avšak problémem je to, že v semenech mohou být přenášeny nemoci, takže si dejte pozor, od koho semínka berete. Obecně platí, že zdravá, energická rostlina bude produkovat největší množství semen, a to těch nejkvalitnějších. Příliš mnoho dusíkatých hnojiv zpomaluje vývoj semen a snižuje jejich produkci. Stejně tak nepříznivé počasí při opylování může být důvodem nezdravých semen.
Sbírání semen
Velké množství semen můžete ztratit v závislosti na počasí – přílišný vítr je může odfouknout, stejně tak velké deště je mohou spláchnout ještě před tím, než je stihnete posbírat. Načasování je proto důležité. Nechte semena dozrát co nejdéle na rostlině, ale někdy je můžete sbírat dříve a uchovávat je po určitou dobu na teplém, slunném místě.
Obvykle se sbírá celá hlava semen, popřípadě větvička či jiná rostlinná konstrukce. K semínkům se dostanete později, když je celá hlava (či jiná část rostliny) vysušena a máte čas na zpracování. Často se totiž může stát, že spěcháte, abyste shromáždili co nejvíce semen, a když přijde ten správný okamžik, nemáte semena kdy očistit.
Označování semen
Nezapomeňte označit vše, co sbíráte (druh rostliny), a uveďte i datum a místo sběru. Pokud sklízíte do papírových sáčků, snižujete riziko výskytu plísní (například mikrotenový sáček toto riziko zvyšuje). Po sesbírání osiva je potřeba ještě semínka pořádně vysušit, protože stále obsahují velké množství vody, která by mohla způsobit plíseň. Existuje široká škála nástrojů a zařízení pro sklizeň osiva (různé střihače, lopatky na dlouhých tyčích apod.). Vzhledem k tomu, že se jedná o relativně nový průmysl, existuje spousta domácích zařízení, ze kterých si takové nástroje můžete vyrobit doma.
Zpracování semen
Po vysušení semen odstraňte veškeré kapsle, větvičky a další součásti rostliny. Uchovávat budete jen samotná semena – čistá. Čističe semen mohou být drahé, a ve skutečnosti je ani nepotřebujete. Začněte tedy tak, že rozbijete jednotlivé hlavy, větve atd., abyste semena uvolnili. Poté je můžete vysbírat ručně nebo použít například různě hustá sítka, s jejichž pomocí můžete přesívat.
Skladování
Vysušená semena skladujte v chladnu a suchu. Druhy, které normálně přežívají naše chladné zimy, můžeme uložit do lednice až do doby, kdy je budeme chtít použít. Méně tvrdá semena by měla být uložena ve studeném (ale ne vlhkém) sklepě nebo i v lednici. Semena utěsněte také do nádob s víčkem, aby se k nim nedostala vlhkost. Správně uložené osivo může být stále životaschopné mnoho let po sesbírání.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz