hloh

Neopomíjejte hloh

Hloh je strom nebo keř dorůstající výšky až 7 metrů a setkáme se s ním nejčastěji na okrajích lesů. Možná by vás nenapadlo, že téměř všechny jeho části jsou léčivé. Naučíme vás, jak je využít v domácím lékařství.

Co se z hlohu sbírá a proč

Z hlohu sbíráme květy, protože obsahují silici, flavonoidy a rutin. Dále se sbírají listy, a to zejména kvůli obsahu kyseliny krategové a oleanové. A jako poslední musíme zmínit plody, které obsahují zejména třísloviny, glykosidy a cukry. Hloh a látky v něm obsažené zejména regulují krevní oběh, snižují krevní tlak, uklidňují nervy a upravují poruchy srdečního svalu.

Čaj (odvar) z listů a květů

Listy a květy si nasbírejte na jaře (v květnu). 1 lžičku řezaných sušených listů a 1 lžičku sušených květů zalijte 0,25 litrem vroucí vody a nechte 15 minut stát. Poté přeceďte a pijte ráno a večer 1 šálek při potížích s krevním oběhem nebo s nervy.

hloh - Neopomíjejte hloh

Tinktura ze sušených květů

Sušené květy se dají snadno použít k výrobě tinktury, která má silnější účinky než čaj. Sušené květy zalijeme lihem a 14 dní necháme v uzavřené láhvi stát. Občas protřepeme. Poté přecedíme do čisté sklenice a podáváme 3x denně 20 kapek do lžíce vody.

Čaj proti kornatění tepen

Pokud hloh spojíme ještě s dalšími bylinkami, získáme výborný prostředek proti kornatění tepen. Tentokrát budeme potřebovat listy. 5 dílů listu hlohu + 2 díly kůry krušiny + 1 díl natě rosnatky + 1 díl kořene lékořice + 1 díl listu jahodníku zalijeme vroucí vodou, necháme 10 minut louhovat, přecedíme a necháme vychladnout. Popíjíme chladný 2 šálky denně.

Odvar z plodů hlohu

2 lžíce hložinek zalijeme 0,5 litrem vody, přivedeme k varu a vaříme 10 minut na mírném plameni. Pijeme 2 šálky denně, a to nejlépe vlažný a neslazený, je to skvělý pomocník proti ledvinovým kamenům.

Že si již nikdy nezapomenete nasbírat léčivé květy, listy a plody hlohu?

 

Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE

 

Přinášíme rady, typy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář