Hloh je strom nebo keř dorůstající výšky až 7 metrů a setkáme se s ním nejčastěji na okrajích lesů. Možná by vás nenapadlo, že téměř všechny jeho části jsou léčivé. Naučíme vás, jak je využít v domácím lékařství.
Co se z hlohu sbírá a proč
Z hlohu sbíráme květy, protože obsahují silici, flavonoidy a rutin. Dále se sbírají listy, a to zejména kvůli obsahu kyseliny krategové a oleanové. A jako poslední musíme zmínit plody, které obsahují zejména třísloviny, glykosidy a cukry. Hloh a látky v něm obsažené zejména regulují krevní oběh, snižují krevní tlak, uklidňují nervy a upravují poruchy srdečního svalu.
Čaj (odvar) z listů a květů
Listy a květy si nasbírejte na jaře (v květnu). 1 lžičku řezaných sušených listů a 1 lžičku sušených květů zalijte 0,25 litrem vroucí vody a nechte 15 minut stát. Poté přeceďte a pijte ráno a večer 1 šálek při potížích s krevním oběhem nebo s nervy.
Tinktura ze sušených květů
Sušené květy se dají snadno použít k výrobě tinktury, která má silnější účinky než čaj. Sušené květy zalijeme lihem a 14 dní necháme v uzavřené láhvi stát. Občas protřepeme. Poté přecedíme do čisté sklenice a podáváme 3x denně 20 kapek do lžíce vody.
Čaj proti kornatění tepen
Pokud hloh spojíme ještě s dalšími bylinkami, získáme výborný prostředek proti kornatění tepen. Tentokrát budeme potřebovat listy. 5 dílů listu hlohu + 2 díly kůry krušiny + 1 díl natě rosnatky + 1 díl kořene lékořice + 1 díl listu jahodníku zalijeme vroucí vodou, necháme 10 minut louhovat, přecedíme a necháme vychladnout. Popíjíme chladný 2 šálky denně.
Odvar z plodů hlohu
2 lžíce hložinek zalijeme 0,5 litrem vody, přivedeme k varu a vaříme 10 minut na mírném plameni. Pijeme 2 šálky denně, a to nejlépe vlažný a neslazený, je to skvělý pomocník proti ledvinovým kamenům.
Že si již nikdy nezapomenete nasbírat léčivé květy, listy a plody hlohu?
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, typy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz