liliovka hadi

Lilie hadí je krásná pozdně kvetoucí trvalka

Na první pohled by se mohlo zdát, že lilie hadí je choulostivá, exotická kráska. Není tomu tak, jedná se o mrazuvzdornou trvalku. Na první pohled vypadá spíše jako orchidej než lilie.

Lilie hadí (Tricyrtis hirta) je poměrně otužilá trvalka, která kvete v pozdním létě až na podzim. Lodyhy jsou vysoké 60-80 cm a na koncích se nachází exotické květy. Podklad je světlý a na něm jsou fialové, purpurové, hnědé nebo růžové skvrnky. Květ má tvar hvězdy a je asi 3-4 cm velký. Pochází z Himalájí, což jí zaručuje její mrazuvzdornost. Rod liliovek zahrnuje přibližně 18 druhů, které nejčastěji rostou ve vlhkých lesích a na horských svazích východní Asie, oblast zahrnuje východní Himaláje až Filipíny. Vyšlechtěné kultivary dorůstají výšky 60 cm a často se pěstují jako podrost listnatých stromů.

Jak liliovku pěstovat

lilie hadi - Lilie hadí je krásná pozdně kvetoucí trvalka

Lilie hadí

Půda jim svědčí propustná, bohatá na humus a spíše kyselejší reakce. Do zásadité půdy je možné přidat čistou, neupravenou rašelinu. Stanoviště by mělo být slunné nebo mírně zastíněné a chráněné před větrem. V době růstu by zemina neměla úplně vyschnout, udržujeme ji neustále mírně vlhkou.

Liliovka se vysazuje přibližně 10-15 cm hluboko do půdy. Rostlinka bude vděčná za občasné přilepšení tekutými hnojivy. Dejte pozor na slimáky, zvlášť na jaře, liliovka jim chutná. Můžete okolo nasypat granulky, podsypat pilinami nebo mulčovat kůrou. Rostlina je mrazuvzdorná, ale lepší je přikrýt ji na zimu chvojím, lehkým mulčem nebo listím. V zimě se listy zatáhnou a zůstane plazivý, hlíznatý oddenek.

Množení

Liliovku můžeme množit semeny nebo dělením trsů. Semena se vysévají přibližně 1 cm hluboko do půdy a udržujeme ji neustále vlhkou. Klíčí asi 30-40 dní, někdy i déle.

Brzy na jaře lze rostlinu namnožit dělením trsů, v době, kdy je ještě liliovka v klidu.

Liliovka se hodí do stinných záhonů, pozadí skalek, ale i k řezu do vázy.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Profilový obrázek

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

2 Komentářů

  1. Profilový obrázek

    kde jí objednat lilie hadí ,děkuju za odpověd

    • Profilový obrázek

      Šidlíková Eva prosím kde se lilie hadí dá objednat a vavřín děkuji za odpověd.

Zanechte komentář

Zavřít