vánoční hvězda

Ozdobte si svůj domov tradiční vánoční rostlinou. Které jsou pro dané období typické?

Vánoční období je čas klidu a míru. Je to také ale čas, kdy se snažíme ozdobit svůj domov a naladit ho vánoční atmosférou. Toho se nám podaří docílit použitím různých rostlin. U nás v České republice se používá zejména jmelí a vánoční hvězda, ale v zahraničí je tradičních vánočních rostlin víc. Pojďme se spolu podívat na to, které rostliny jsou pro vánoce typické a také na důvody, proč jsou některé květiny upřednostňovány před ostatními.

Vánoční hvězda (pryšec nádherný, poinsettia)

Vánoční hvězda je běžné označení pro rostlinu, která se nazývá pryšec nádherný. Původem je z Mexika a některých dalších částí střední Ameriky. V roce 1825 byla vánoční hvězda převezena do USA, kde byla předána americkému ministrovi, který se jmenoval Joel Roberts Poinsettia. Právě po něm byla rostlina pojmenována. Zajímavostí této květiny jsou právě červené listy, které mnoho lidí zaměňuje s okvětními listy. Ve skutečnosti se ale jedná právě o listy, které jsou jen jinak zbarvené.

Proč je vánoční hvězda spojována s vánočními svátky? Důvod tohoto propojení je vysvětlen v příběhu, kdy mladá dívka, chtěla obdarovat Ježíše. Byla ale příliš chudá na to, aby mu mohla cokoli dát. Pomohl jí anděl, který jí řekl, aby sbírala plevel a dala jej na oltář kostela. Plevel se okamžitě přeměnil na pozoruhodnou červenou vánoční hvězdu.

Cesmína

Cesmína je spojována s Vánocemi zejména v zahraničních – anglicky mluvících – státech. Jedná se o stálezelenou rostlinu, která je vysoce adaptabilní a odolná vůči drsným povětrnostním podmínkám. Cesmínu poznáte velice snadno – má tmavě zelené špičaté listy, živě červené bobule, které jsou pro lidi při požití jedovaté, ale podobně jako jmelí, jsou dobrým zdrojem potravy pro ptáky a jiná volně žijící zvířata.

Proč patří cesmína mezi vánoční květiny? Říká se, že cesmína byla používána při pohanských oslavách, které se slavily ve stejnou dobu, jako se dnes slaví Vánoce.

Břečťan

Břečťan je popínavá rostlina, na kterou se v souvislosti s Vánocemi často zapomíná. Původem pochází břečťan z mnoha částí Evropy, severozápadní Afriky a jihozápadní Asie. Některé odrůdy jsou vysoce invazivní a jsou považovány za plevel, ale jiné jsou vysazovány pro své dekorativní vlastnosti a mohou růst po stranách budov, jako se tomu děje zejména v Anglii.

Proč se břečťan spojuje s vánočními svátky? Lidé se domnívají, že břečťan chrání lidské domovy před zlými duchy. Říká se, že představuje loajalitu a oddanost díky své schopnosti přežít v drsných zimních podmínkách. V České republice se ale příliš nepoužívá.

Jmelí

Nejrozšířenější druh jmelí je viscum album. Jedná se o parazitní rostlinu, která roste na hostitelských stromech a produkuje malé plody – většinou bílé bobule. I když jsou běžně používané během vánočních svátků jako dekorace, plody jsou toxické a proto by měly být umístěny tak, aby je nemohly požít děti ani domácí mazlíčci.

Proč je jmelí vánoční rostlina? Jmelí se začalo používat jako vánoční dekorace někdy kolem 18. století. Dnes se jedná o jednu z nejdůležitějších dekorací. Líbání pod jmelím je dobře známá slavnostní tradice.

Vánoční stromeček

Pokud mluvíme o vánočních rostlinách, tak nesmíme zapomenout ani na vánoční stromeček. Jak všichni víme, neexistuje pouze jeden druh stromečku. Někdo má smrk, jiný jedli, někdo zase upřednostňuje borovici… Vánoční stromeček by měl být stálezelený jehličnan, ze kterého se ozdobením stává vánoční stromeček.

Proč je vánoční stromeček symbolem Vánoc? Původ vánočního stromku jako slavnostní dekorace lze vysledovat až do předkřesťanských časů. Vánoční stromeček je způsob, jak představit věčný život, a to je zřejmě hlavní důvod, proč se vánoční stromeček používá při oslavě Kristova narození.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Zajímám se o bylinky a alternativní medicínu. Zabývám se tradiční čínskou medicínou, jihoamerických bylinek či klasických českých léčivek. Dalším mým koníčkem je zahrada a pěstování rostlin, nebo právě bylinek. Ráda píšu právě o těchto tématech.

Zanechte komentář