skleník t

Máte na zahradě skleník? Teď je ideální doba pro jeho vylepšení

S příchodem chladných měsíců práce na zahrádce rychle ubývá. To však neznamená, že musíte zahálet. Vezměte si třeba na paškál svůj skleník a připravte ho na novou sezónu v plné parádě, díky několika praktickým vychytávkám a doporučením.

Zaměřeno na větrání

Bez ohledu na to, jaké ovoce či zeleninu ve skleníku pěstujete, by neměla teplota v jeho útrobách ani v těch nejparnějších dnech vystoupat nad 35°C. Neobejdete se tedy bez větrání. Obyčejné otevření dveří ale nestačí, ideální je spojení bočního lamelového okna a okna střešního. A abyste nemuseli na tento nutný fakt stále myslet, nebojte se sáhnout po některém ze systémů automatického větrání.

Více tepla, když je třeba

Rádi byste se pustili do pěstování parádních exotických krásek? Pak se váš skleník neobejde bez pořádného vytápění. Ideální jsou teplovodní hadice, odporový drát nebo nejrůznější topné podložky Pro maximální efekt doporučujeme prohřívání půdy zajišťované teplovzdušným agregátem.

Náš tip: Tepelný režim ve skleníku lze ovlivnit také jednoduchým trikem: bublinkovou fólií, omotanou kolem jeho konstrukce. Jde o ideální řešení pro studenomilné rostliny, které si s mrazy příliš nerozumí.

skleník větrání - Máte na zahradě skleník? Teď je ideální doba pro jeho vylepšení

Nejenom teplota, i vlhkost je důležitá

Při měření teploty si bohatě vystačíte s univerzálními závěsnými teploměry. A pro lépe vybavené stavby se hodí rovněž vlhkoměr, snímající aktuální vlhkost půdy a vzduchu. Díky němu si tak můžete lépe naplánovat rozvržení zálivky i nutného větrání.

S vlhkostí souvisí i ideální zálivka. Je-li to možné, pouvažujte nad pořízením tzv kapkové závlahy. Dokáže vám ušetřit až 40 % vody a navíc zajistit, že žádná rostlina nikdy nezůstane na suchu.

Světelný režim v hlavní roli

V zimě je čas na pravidelnou údržbu a čištění skleněných nebo akrylátových skleníkových tabulí, starajících se o rychlou prostupnost světla přímo k rostlinám. Může se vám také hodit přisvětlování zářiči a lampami, vhodnými pro rostliny, které se ještě neaklimatizovaly na naše krátké dny. Na léto si pak připravte zásobu nejlépe bambusových rohoží sloužících jako praktické přistínění.

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář