Léto je za rohem, spolu s ním i čas letních grilovaček, během kterých si dopřejeme, co hrdlo ráčí. Ne vždy jde o zrovna dietní jídla, proto není od věci vědět, jak ulevit trávení, které dostane pořádně zabrat. Abyste nemuseli hned běžet do lékárny, můžete vyzkoušet bylinky.
Přejídání škodí zdraví
Jíst bychom měli střídmě, hlídat si pestrý a vyvážený jídelníček, při jídle nespěchat a každé sousto pěkně pomalu rozžvýkat. Teorie je moc pěkná věc, realita je ale mnohdy jiná. Jídlo do sebe rychle hodíme, když si zrovna nic nepřipravíme, sáhneme po tom prvním, co se namane. Co na tom, že jde o fast food nebo pokrm plný konzervantů a aromat.
Nemůžeme se pak divit, že se cítíme divně. Máme pocit těžkosti u žaludku nebo se rovnou dostaví bolest žaludku, bolesti břicha, jsme unavení. Máme zažívací potíže a křeče v břiše, možná dojde i na průjem. Naštěstí není třeba zoufat a panikařit, nemusíte ani hned běžet do lékárny. Úlevu mohou přinést i dobře zvolené bylinky pro lepší trávení. Co pěstovat proti bolesti a na zažívání?

Co pomáhá na bolest břicha?
Změna stravovacích návyků může vést k pocitu nafouklého břicha a pocitu těžkosti po jídle. Stejně jako v případě bolesti břicha při menstruaci nebo bolesti břicha v těhotenství není na místě se trápit, měli bychom to řešit. V tomto případě mohou přinést úlevu i bylinky.
Mezi nejznámější bylinky na žaludek patří máta peprná
Máta peprná je jedním z největších pomocníků při zažívacích obtížích. Obsahuje organické kyseliny a napomáhá vylučování žaludečních šťáv, tím pozitivně působí na přirozené prostředí trávicí soustavy.

Zažívací obtíže zklidní i mateřídouška
Mateřídouška obsahuje prospěšné silice a pomáhá s vylučováním žaludečních šťáv stejně jako máta. Připravte si čaj s jemnou vůni, který dobře snáší i děti a poznejte i vy zklidňující účinky na koliky a průjmy.
Na nadýmání pomáhá fenykl
Už našim nejmenším podáváme při nadýmání fenyklový čaj, tak proč ho nevyužít i pro sebe? Odvar ze sušených fenyklových semen pomáhá díky obsaženým silicím na nadýmání, od bolesti břicha, podporuje ale i vykašlávání a pomáhá při dýchacích obtížích.
Osvědčil se i řepík lékařský
Řepík je jednou z multifunkčních bylinek, které působí na nejrůznější obtíže, mezi nimi i na žlučník, játra, střeva a celou trávicí soustavu. Odvar z řepíků dokonce pomáhá i na kožní onemocnění.
Správné trávení podpoří i meduňka
Špatně spíte? Potřebujete podpořit správné trávení? Uvařte si čaj z meduňky, který zklidní celý váš organismus.

Náš tip: Meduňka pozitivně působí i na naši mysl, stejně jako zdravé opalování na zahradě, během kterého doplníte do těla vitamín D
Žaludek zklidní heřmánek
Kdo z nás aspoň jednou nepil heřmánkový čaj na bolest břicha, nadýmání a žaludeční křeče? Stačí dvě lžičky květů heřmánku zalít vroucí vodou, nechat asi 15 minut louhovat a pak scedit. Když čaj budete popíjet pravidelně, normalizujete stolici, střevní flóru i trávení.

Zkuste majoránku
Snad každý ji má na zahrádce nebo alespoň v květináči. Krásně voní a zlepšuje trávení, popíjet můžete odvar ze lžíce majoránky a 250 ml vody, ideálně hned po jídle.
Jaká zelenina je dobrá na trávení?
Správné trávení je základem naší spokojenosti, kromě bylinek můžete vsadit i na konzumaci zeleniny. Pro správné zažívání tu je:
- Paprika jako zdroj vitamínů A a C.
- Květák, ve kterém najdeme betakaroten, vitamíny B a E a z minerálů třeba draslík.
- Mrkev
- Čekanka
Jak zastavit průjem?
Průjem je velmi nepříjemná záležitost, která nám dokáže otrávit den. Letní průjmy nejsou ničím výjimečným, naštěstí existují čaje a bylinky na průjem, které tělu dodají tekutiny a pomohou průjem zastavit.
Proti průjmu se doporučuje pít odvary z bylin jako divizna velkokvětá, řepík, rozrazil, kakost a šanta, skvělým pomocníkem je i čaj z listí maliníku nebo ostružiníku.
———–Komerční článek———–