Elettaria Cardamomum

Kardamom: Třetí nejdražší koření na světě

Kardamom je kořením, léčivkou, ale i rostlinou se zajímavými květy. Má silně aromatickou chuť připomínající citrusy a pryskyřici.

Odkud pochází

Kardamom (Elettaria cardamomum) pochází z deštných pralesů jižní Indie a Pákistánu. Odtud se rozšířil do dalších asijských zemí (Írán, Bhútán, Nepál), ale i Řecka a dnes největším producentem a vývozcem je tak trochu překvapivě Guatemala.

Jakou má chuť

Toto koření má chuť připomínající citrusy a pryskyřici. Kromě toho v něm můžete cítit chladivou, jakoby mátovou příchuť.

Kam se kardamom přidává

Kardamom se přidává do sladkých jídel (koláče, ovocné saláty), likérů, bylinných čajů, ale i do polévek, rýže, kari omáček nebo k masu. V Egyptě se přidává také do kávy.

květ cardamom - Kardamom: Třetí nejdražší koření na světě

Zdroj foto: en.wikipedia.org

Léčivé účinky kardamomu

Kardamom má mnoho léčivých účinků, pro které je dobré zařadit toto koření do svého jídelníčku pravidelně. Potlačuje totiž infekce v krku, záněty zubů i dásní, osvěžuje dech, pomáhá při astmatu a tuberkulóze, mírní zácpu, údajně rozpouští i ledvinové a žlučníkové kameny, pomáhá při zažívacích potížích, je bohatým zdrojem antioxidantů, působí i na nervový systém (díky draslíku a hořčíku), podporuje krvetvorbu (díky obsahu mědi).

Dá se pěstovat jako pokojová rostlina

A rostlina Elettaria cardamomum se dá s úspěchem pěstovat jako pokojová rostlina. Stačí jí rozptýlené světlo celoročně a také teplá místnost. Potřebuje zahradnický substrát (příp. s příměsí rašeliny a písku), který nikdy zcela nevyschne. Miluje vlhčí vzduch, takže vyžaduje rosení. Přihnojujeme jednou za 14 dní během vegetačního období. Množit se dá oddenky. Plodů se dočkáte až na starších (cca 8 let) rostlinách.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

1 Komentářů

  1. Docela by mě zajímalo, kolik lidí pěstuje skutečně pravý karadamom. To co se u nás prodává v zahradnictvích jako kardamom je totiž alpinia nutans, v cizině běžně označovaný jako falešný kardamom. Je zajímávé, že dříve se u nás tato rostlina prodávala pod názvem amon skořicový, pak jedno zahradnictví přišlo s tím, že to je kardamom a všichni ostatní název od něj převzali – přeci jen, kardamom asi prodává více. Odborníci!

    Co se týče pravého kardamomu – občas se mi poštěstilo a semena ze zakoupeného koření vyklíčila. Bohužel, rostlina je to docela náročná a vždy jsem ji naživu udržela maximálně rok. Oproti tomu je alpinia nutans nezmar…

Zanechte komentář

Zavřít