salamounek omej

Oměj šalamounek byl spíše než jako bylinka používán pro svou jedovatost v travičství

Oměj šalamounek je opravdu zvláštní bylinkou: Ačkoliv jeho hlíza obsahuje mnoho léčivých látek, které se používají jak vnitřně, tak vnějšně zejména ke snižování bolestí, zároveň obsahuje jedovatý akonitin, který již při dávce 3 až 6 mg způsobuje smrt zadušením.

Jak bylinka vypadá

Oměj šalamounek (Aconitum napellus) je bylinka dorůstající 40 až 150 cm, s řepovitými kořenovými hlízami černohnědé barvy, lodyha je přímá, s vrcholným jednoduchým hroznem modrých nebo fialových květů, listy střídavé, plody jsou měchýřky.

Kde roste

Oměj šalamounek je endemitem českých hor, v ostatních státech se vyskytují druhy příbuzné (například oměj tuhý). Nejčastěji se s ním setkáme na vlhčích místech v lesích a u potoků.

omej - Oměj šalamounek byl spíše než jako bylinka používán pro svou jedovatost v travičství

Foto: I.Sáček, senior / Public domain

Co se sbírá

oměje se sbírají právě hlízy, a to matečné i dceřiné, před sušením se rozkrájejí na plátky. Droga je bez pachu, chutná ostře škrablavě a vyvolává pocity dušení.

Co obsahuje

Oměj obsahuje zejména jedovaté alkaloidy, z nichž nejvýznamnějším je akonitin. Ovšem ten je prudkým nervovým jedem, jeho smrtná dávka je 3 až 6 mg, bezpečné je používat dávku maximálně do 0,1 mg. Izolovaný akonitin se používá zejména v hromadně vyráběných lécích proti migréně, zánětům trojklanného nervu a bolestivých zánětech kloubů, vnějšně jako mast k místnímu znecitlivění.

Lidové léčitelství

Vzhledem k jedovatosti se v lidovém léčitelství neuplatňoval nikdy.

Travičství

Zato v travičství se objevuje od středověku, zejména jako šípový jed nebo k trávení vlků otrávený masem. Otrava probíhá postupně, začíná několik minut po požití a smrt nastává do několika hodin. Příznaky jsou: pocit mravenčení postupně po celém těle, znecitlivění těla, pocení, pocit na zvracení, poruchy srdeční činnosti, avšak vědomí je zachováno. Smrt nastane zástavou dechu a v důsledku poškození srdce.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář