frézie

Na konci dubna nezapomeňte zasadit poslední hlíznaté rostliny

Zatímco mečíky a montbrécie už máte jistě vysazené, jiné hlíznaté rostliny na zasazení teprve čekají. Jsou to jiřinky, tygřice paví a frézie. Nejvhodnější čas je právě koncem dubna, maximálně začátkem května.

Jiřinky

Jiřinky (Dahlia) jsou velmi náchylné na poškození mrazem. I u hlíz, které jste měli doma zazimované anebo jste je na jaře nakoupili, prohlídněte, zda mají zdravé srdíčko. Z této části hlízy vyrůstá totiž nová nadzemní část. I tato nadzemní část by již neměla přejít ani přízemním mrazíkem. Hlízy jiřinek vysazujte do hlinitopísčité půdy, která je propustná a bohatá na humus. Potřebují k růstu a bohatému kvetení slunné a teplé místo chráněné před větrem. Sázíme je 10–15 cm hluboko a v rozestupech od 50 do 100 cm podle konečné výšky odrůdy. Vysokým jiřinkám dopřejeme oporu (kůl, tyčku), kterou zarazíme do země dříve, než sázíme samotnou rostlinu, abychom nepoškodily citlivé kořeny i samotné hlízy.

jiřina - Na konci dubna nezapomeňte zasadit poslední hlíznaté rostliny

Jiřinky

Tygřice paví

Tygřice paví (Tigridia pavonia) dostala svůj název podle tygrovaně skvrnitých květů. Seženete je v různých kultivarech v nejrůznějších barvách, a tak si jí můžete dokonale zpestřit zahradu či záhon s trvalkami. Hlízy by se měly vysazovat v posledních dubnových dnech do propustné a humózní půdy na slunné stanoviště. Sázejte asi 10 cm hluboko a cca 10–12 cm od sebe. Vhodné je i pěstování po skupinkách, např. po 10 kusech. Pěstovat se však dá i v nádobách.

tygřice paví - Na konci dubna nezapomeňte zasadit poslední hlíznaté rostliny

Zdroj foto: sv.wikipedia.org      Tygřice paví

Frézie

Překrásné drobné květy frézií (Freesia) vám nejen zpříjemní pohled na zahradu, ale jsou vhodné i k řezu a poměrně dlouho ve váze vydrží. Jestliže hlízy vysadíte právě koncem dubna, dočkáte se již od poloviny prázdnin květů k řezu. Frézie je vhodné vysazovat spíše do polostínu, protože nesnášení přímé polední slunce během léta. Protože jejich hlízy jsou mnohem drobnější než hlízy jiřinek, tygřice či mečíků, sázejte je jen do hloubky 5 cm. Meziřádková vzdálenost by měla být cca 10 cm a vzdálenost jednotlivých hlíz na jednom řádku 5 cm. Je vhodné poskytnout rostlinkám oporu ve formě tyčky, aby se při větru nevyvrátily. Při růstu potřebují dostatek vlhkosti – tedy hojnou zálivku. Jsou vhodné i pro pěstování v nádobách.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Profilový obrázek

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít