hrachor

Hrachory, něžně a dekorativně rostoucí popínavé rostliny

Hrachory jsou jemně kvetoucí popínavky s něžnými a barevnými kvítky. Můžete je pěstovat ve volné půdě, tak i v truhlících. Jakmile vykvetou, nabídnou podívanou, plnou barevných kombinací.

Hrachory přišly do Čech přibližně v 18. století ze Sicílie, původně však pochází z Jižní Ameriky. V dalším století se začaly objevovat i zahradní odrůdy. V současnosti je k dostání velké množství hybridů, lišící se barvou i tvarem květů. Hrachor je oblíbená letnička, zdobící nejednu zahradu, můžeme mezi nimi však najít i trvalky.

Hrachor vonný (Lathyrus odoratus) je letnička, která se musí každoročně vysévat. Dorůstá do výšky 0,5 – 3 m, pne se po plotech, konstrukcích a oporách. Výsev semen se doporučuje provádět od března do května na venkovní stanoviště, do hloubky 2-3 cm, blízko opory. Klíčí přibližně 1-2 týdny, pro urychlení je můžete přes noc namočit do vlažné vody. Kvete od července do srpna a jeho květy voní. Na podzim můžete sesbírat lusky hrachoru a vyset příští jaro. Rostlinu si můžete předpěstovat i doma, hrachory vyseté přímo na venkovní stanoviště, vykvetou o něco později. Hrachor vonný velmi chutná plzáku španělskému, je třeba ho chránit.

hrachory e1553154666241 - Hrachory, něžně a dekorativně rostoucí popínavé rostliny

Vytrvalé hrachory

Jsou to trvalky, které nevymrzají a nepotřebují před zimním obdobím zvláštní péči. Rychle a hustě se rozrůstají a kvetou skoro po celé léto. Jejich stonky potřebují oporu, o množení se postará vítr a ptáci, kteří roznáší semena ze zralých lusků po celé zahradě. Trvalky však mají nevýhodu, kvetou jen růžovofialovým odstínem a nevoní. Zástupcem je například hrachor širokolistý (Lathyrus latidolius), hrachor jarní (Lathyrus vernus), hrachor luční Lathyrus pratensis……).

Jak hrachory pěstovat

Hned u výsadby si promyslete místo, hrachory nemají rády přesazování, vytváří kůlovité kořeny, které by se mohly poničit. Všechny druhy hrachorů mají rády slunné a teplé stanoviště.

Půda by měla být středně těžká, výživná a vápnitá. Nesvědčí jim těžké a přemokřené půdy, ani suché a málo výživné. Půdu před výsevem můžete připravit, jako každá letnička, vydává i hrachor veškerou svou energii k růstu v jediném roce, proto do ní zapracujte dávku dobře proleželého hnoje nebo kompostu. Lze koupit i substrát se startovacím hnojivem.

V horkém letním období je zapotřebí vydatné zálivky. Hrachor vonný je nutné vysadit u opory. Nesejte hrachor každý rok na stejné místo, jinak by se mu nedařilo.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Profilový obrázek

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít