žena v koupelně

Koupele z řebříčku obecného

Řebříček obecný je velmi známá léčivka a roste prakticky všude, protože není náročná na podmínky. Nasbírejte si během léta dostatek řebříčkových natí, abyste pak celý rok mohli využívat jeho léčivou sílu při koupelích. My vám přinášíme 3 druhy koupelí, pokaždé na jiný problém.

Řebříček se samozřejmě dá užívat i vnitřně, a to jako čaj, např. při kašli, menstruačních bolestech nebo při špatném trávení.

Následující 3 koupele však doporučujeme vyzkoušet:

  1. Odvar na koupele, výplachy, kloktání a obklady

Nejjednodušší odvar získáme tak, že 6 lžic řezané natě řebříčku vaříme v 0,5 litru vody cca 10 minut a necháme vychladnout. Tímto odvarem můžeme oplachovat krvácející rány, hemoroidy, otevřené rány, vyrážky či krvácející nos. Také jej můžeme kloktat, a to při zánětu dásní, anebo abychom odstranili zápach z úst. Obklady namočené v tomto odvaru přikládáme na krvácející rány, vředy nebo otoky. Sedací koupel je skvělý prostředek na krvácející hemoroidy.

ebříček - Koupele z řebříčku obecného

  1. Směs na koupel při krvácejících hemoroidech

Pokud nám dělají starosti krvácející hemoroidy, nejlepším způsobem, jak je zklidnit, je sedací koupel, kterou získáme, když 1 díl natě řebříčku, 1 díl listu jitrocele a 1 díl dubové kůry přelijeme 1 litrem vroucí vody, necháme louhovat a částečně zchladnout, poté přecedíme a vlijeme do sedací koupele.

  1. Posilující koupel

Ze řebříčku si můžeme připravit i dokonalou posilující koupel. Stačí smíchat 1 díl natě řebříčku a 1 díl listu máty peprné, krátce povařit asi ve 4 litrech vody a nechat vychladnout. Poté vlijeme do koupele do vany. Teplota by měla být 38 °C a délka lázně 20 minut. Koupel je výborná pro posílení nervů, k dezinfekci a celkového osvěžení těla. Abychom dosáhli maximálních účinků, po vystoupení z koupele ještě mokré tělo zabalíme do prostěradla nebo velké osušky a na 0,5 hodiny si lehneme do postele. Můžeme opakovat 2–3x týdně.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..