spánek

Jak vyléčit náměsíčnost u dětí pomocí bylinek?

Náměsíčnost sice není sama o sobě nebezpečná, přesto se však může stát, že si dítě ublíží, a to například pádem ze schodů. Dobrou zprávou je, že dětská náměsíčnost obvykle vymizí s pubertou a jen velmi málo dětí si ji nese i do dospělosti (cca 1 %). Náměsíčnosti se dá však celkem účinně předcházet pomocí bylinek.

Co je to náměsíčnost a jak vzniká

Náměsíčnost je částečně dědičná a částečně vzniká po psychicky zátěžových situacích – vy si samozřejmě nemusíte ničeho všimnout, ale dítě situaci vnímá jinak. Je důležité s dětmi mluvit o tom, co je přes den potkalo a z čeho případně měly strach nebo nějaký jiný špatný pocit.

Jinak náměsíčnost znamená narušenou stavbu spánku. Náměsíčné dítě nepřechází z hluboké fáze spánku do REM fáze (lehkého spánku) plynule, ale náhle. V lehké fázi spánku dochází ke snění. Pokud ale mozek přechází do této fáze rychle, bývá přetížen, protože nestíhá zároveň produkovat „akční scény“ snů a zároveň udržovat zablokované centrum pohybu. A proto se snící člověk vydává na cestu.

Jak dítěti pomoci

Čaj na spaní

Připravte dětem čaj na spaní: smíchejte lžičku levandule a lžičku meduňky, zalijte vroucí vodou, nechte 10 minut louhovat, přeceďte a dejte dětem vypít šálek asi hodinu před spaním. Těsně před spaním však také nechte dítě dojít si na záchod, ať v noci nemusí vstávat.

meduňka - Jak vyléčit náměsíčnost u dětí pomocí bylinek?Polštářek na spaní

Další možností je vyrobit dětem chmelový polštářek na spaní. Chmel je uklidňující, a tak zabrání zbytečnému vstávání. Stačí pár chmelových šišek naplnit do látkového sáčku a dát dítěti pod polštář. Sáček byste měli obnovit vždy asi tak za 3 týdny.

Uklidňující aromaterapie

Dětem také můžete vytvořit uklidňující atmosféru pomocí vonných éterických olejů. Na spaní se hodí santalové dřevo, heřmánek, levandule nebo ylang-ylang. Stačí rozstříkat po pokoji nebo nakapat do aromalampy.

Rozhovor před spaním

Aby dítě lépe usínalo, je dobré každý den zakončit rozhovorem o tom, co se dítěti ten den povedlo, případně i co se nepovedlo, ale vždy v klidu všechno probrat. Na závěr mu můžete zazpívat ukolébavku.

 

TIP:

Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář