Kustovnice, donedávna u nás téměř neznámá a dnes již velmi oblíbená, kterou si můžete vypěstovat i doma a jejíž plody jsou učiněným všelékem na různé nemoci, a to nejen podle prastaré čínské medicíny, pochází – jak jinak než – z Asie.
Plody goji/godži
Můžeme se setkat s obojím pravopisem plodů kustovnice čínské, ale co je důležitější, je to, co tyto plody obsahují a jak mohou být našemu organismu prospěšné. Plody goji obsahují přírodní aminokyseliny, bílkoviny, stopové prvky jako železo, zinek, měď, selen, fosfor a vápník, dále vitamíny C (více než například pomeranč), B, E a esenciální mastné kyseliny.
Léčivé účinky
Léčivé účinky plodů kustovnice spočívají především v tom, že jsou protizánětlivé, bojují proti bakteriím a plísním, jsou prospěšné kardiovaskulárnímu systému, snižují hladinu cholesterolu i cukru v krvi, pomáhají lidem trpícím závratěmi, pomáhají při redukčních dietách, údajně také prodlužují věk, ovlivňují pozitivně činnost ledvin a jater, snižují krevní tlak, dokážou bojovat s alergiemi a astmatem, a dokonce jsou používány jako afrodiziakum.
Plody goji seženete v našich podmínkách nejčastěji sušené, a pak se hodí do müsli, salátů nebo k přímé konzumaci jako doplněk stravy. Čerstvé plody vydrží pouze několik dní, a tak pokud toužíte po čerstvých goji, nezbyde vám nic jiného, než si kustovnici vypěstovat.
Jak si kustovnici vypěstovat doma
Sazenice kustovnice čínské seženete dnes již v každém dobrém zahradnictví. Kustovnice není náročná, potřebuje jen kyprou hlinito-písčitou půdu, která bude dobře propouštět vodu, a slunné stanoviště. Kvete od června do října malými fialovými květy. Poté dozrávají plody, které jsou velké asi 1,5 cm. Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz