terárium t

Květinová terária není těžké vytvořit. Jakých chyby je důležité se vyvarovat

Květinová terária si můžete vytvořit neuvěřitelně snadno. Také na údržbě těchto květinových aranžmá není nic složitého. Existují však některá úskalí, kterým je potřeba se vyhnout. A na ty se zaměříme v tomto článku.

Příliš mnoho světla

Je snadné pečovat o rostliny, které žijí v teráriích. Sklo však může působit jako lupa a spálit vaše rostliny. Pokud své květinové terárium vystavíte přílišnému světlu, prostředí uvnitř bude vystaveno nadměrnému horku – a terárium bude působit jako sauna. Proto nikdy nedávejte své terárium na přímé slunce. Kontrolovat také můžete teplotu uvnitř terária.

Příliš málo světla

Předchozí pravidlo vede spoustu zahradníků k tomu, aby své květinové terárium dala do tmavého kouta. To ale také není dobře. Většina rostlin potřebuje trochu světla, aby přežila. I když existují květiny, které přežijí i s nízkým osvětlením, neexistuje taková rostlina, která by bez světla rostla. Můžete použít zářivky, nejlepší ale je umístit květinové terárium v blízkosti světla.

Příliš blízko k radiátorům

Tepelné zdroje mohou vaše rostliny rychle zabít. Přemýšlejte o svém květinovém teráriu jako o automobilu, který má zavřená okna a je vystaven horku. Pokud umístíte své terárium na radiátor nebo v jeho blízkosti, podmínky jsou téměř stejné, jako v rozpáleném autě. To znamená přílišné horko pro vaše rostliny.

Rostliny se dotýkají skla

To, že se rostliny dotýkají skla, je nežádoucí. Proto vždy, když se vaše rostliny natolik rozrostou, že se skla začnou dotýkat, je potřeba je prořezat.

Zbytky z umírajících rostlin

Pokud je vzhled vaší rostliny v teráriu špatný, zbavte se jí co nejrychleji, popřípadě odstraňte již mrtvé tělo rostliny, nebo odumřelé listy. Pokud je rostlina nemocná, okamžitě ji odeberte, protože může infikovat jiné rostliny. Pokud je rostlina prostě ošklivá, může to zničit vzhled celého terária, takže je také vhodné ji odstranit (a zkusit ji pěstovat jinde). Při vykopávání jednotlivých rostlin buďte opatrní, abyste neporušili kořeny jiných rostlin. Vyměňte rostlinu za takovou, která je vzrůstem stejně velká, jako byla původní rostlina. Tato nová rostlina by měla mít taktéž stejné požadavky na světlo a teplo. Taktéž si dejte pozor na vzduchové kapsy, které mohou při přesazování vzniknout.

Špinavé sklo

Sklo svého květinového terária budete muset čistit jak zevnitř, tak také zvenku. K tomu se vám může hodit navlhčený novinový papír, nebo hadřík bez vláken. Nepoužívejte žádné drsné čisticí prostředky na vnitřní straně terária, protože mohou představovat nebezpečí pro vaše rostliny.

Přelévání

Je snadné přelít terária. Jedním ze způsobů, jak tomu zabránit, je použít namísto nalévání vody sprejovou lahvičku. Při stříkání budete zalévání řídit snadněji. Pokud přelijete, snažte se pohltit veškerou tekutinu navíc papírovým ručníkem. Nechte horní část vašeho terária otevřenou, dokud nebude přebytečná voda vysušena.

Příliš mnoho hnojiva

Většina terárií nepotřebuje vůbec žádné hnojivo. Protože chcete, aby vaše rostliny byly malé, neměli byste je hnojit, protože hnojení způsobuje nový růst a rostliny by na svém omezeném prostoru mohli přerůstat.

Špatný výběr rostlin

I když v květinovém teráriu je možné vypěstovat téměř cokoliv, je důležité vybrat rostliny, kterým se bude dařit uvnitř terária, které vytváříte. Pokud vyrábíte uzavřené terárium, vyberte rostliny, které mají být vlhké. Nezapomeňte také zvolit rostliny pro množství světla, kterému budou vystaveny.

Pěstování sukulentů v uzavřených teráriích

Sukulenty obecně prospívají v prostředí s vysokým světlem a nízkou vlhkostí. Pokud je umístíte do uzavřeného terária, pak pro ně prostředí bude příliš vlhké. Toto dilema můžete vyřešit jednoduchým vytvořením zahradní skleněné misky bez poklopu. Všimněte si, že i velká sklenice bude příliš vlhká; chcete, aby mohl vzduch kolem vašich sukulentů cirkulovat.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Profilový obrázek

Zajímám se o bylinky a alternativní medicínu. Zabývám se tradiční čínskou medicínou, jihoamerických bylinek či klasických českých léčivek. Dalším mým koníčkem je zahrada a pěstování rostlin, nebo právě bylinek. Ráda píšu právě o těchto tématech.

Zanechte komentář