vánoční hvězdice

Vánoční rostliny ve vašem bytě a jak se o ně starat

Vánoce se již kvapem blíží a vy jistě hledáte takové pokojové rostliny (květiny), které se budou k tomuto krásnému období hodit. Poradíme vám nejen, jaké rostliny vybrat, ale také jak se o ně starat, aby vám co nejdéle vydržely krásné.

Vánoční hvězda

Jako první vás určitě napadne vánoční hvězda (pryšec nádherný). Nádhernou květinu s červenými a zelenými listy seženete před Vánoci úplně všude, jak ale docílit toho, aby byla krásná dlouho a aby vám vydržela i do příštích Vánoc, či dokonce několik let? Vzhledem k tomu, že vrchní červené listy nejsou květy, ale listeny, potřebují ke změně barvy několikadenní tmu o délce aspoň 12 hodin a poté jasné světlo k opětovnému vykvetení. Přes léto můžete hvězdu letnit venku, ale nesmí ji poškodit mrazíky, takže na podzim je potřeba zase ji důsledně uklidit domů, a to na tmavé místo, kde na ni zejména v noci nebude svítit žádné světlo. Vánoční hvězda potřebuje mírnou zálivku, půda nesmí být přemokřená, ale ani nesmí zcela vyschnout.

Vánoční kaktus

Druhou vánoční rostlinou i podle jména je vánoční kaktus (schlumbergera). Vánoční kaktus upoutává naši pozornost zejména svými jemnými kvítky. Také vánoční kaktus koupíme obvykle krásný, někdy i s květy, ale jak dosáhnout toho, aby nám každoročně vykvetl zrovna na Vánoce? Je to trochu oříšek, ale dá se to zvládnout. Vánoční kaktus potřebuje přes léto letnit v zahradě, v období růstu od dubna do srpna přihnojovat a více zalévat. Od září do listopadu probíhá klidové období, které díky zkracujícím se dnům vede k nasazování květů. Kaktus opatrně přeneseme do teplejšího prostředí v domě, ale nezapomeneme rosit, aby narašené květy mohly vykvést.

vánoční kaktus - Vánoční rostliny ve vašem bytě a jak se o ně starat

Brambořík

Další rostlinou, kterou si obvykle kupujeme přes zimu, tedy o Vánocích, je brambořík (cyclamen). Bramboříky nás okouzlí nejen svými květy, ale i krásnými listy. Ovšem musíme jim věnovat náležitou péči, abychom si jejich krásu mohli dlouho užívat. Bramboříky si nikdy nedávejte na vánoční stůl do pokoje, kde teplota přesahuje 20 °C. Naopak, jsou to rostlinky, které milují zimu a svědčí jim teploty 10–15 °C, vlhčí vzduch a mírná zálivka. Největší radost vám udělají na mírně prosvětlené chodbě, v chladnější zimní zahradě, nebo mezi okny. Na zalévání použijte dešťovou nebo převařenou vodu. Na jaře brambořík celý odkvete a opadá, až z něj zbyde jen hlíza. Tu můžete uchovávat v květináči venku a na podzim zase přenést na chladné místo do bytu, zvýšit zálivku a těšit se na další květy.

Přejeme krásné Vánoce plné kvetoucích rostlin!

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, typy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář