Rádi byste do bytu pustili trochu sluníčka? Chcete zavzpomínat na svou báječnou dovolenou v Serengeti nebo vás jednoduše fascinuje Afrika jako taková? Poradíme, jaké rostliny z těchto končin se pro váš úmysl hodí nejlépe. Pustit Afriku do bytu je totiž doopravdy snadné.
Interiér vyvedený v africkém stylu toho příliš nepotřebuje. Měl by působit útulně, zabydleně, s dominancí zvířecích vzorů a přírodních materiálů. Křeslo s potahem z kozí kůže, taburet skvrnitý jako leopard, velká dřevěná socha ženy svírající oštěp a žluté závěsy nebo stěny – to je ta pravá inspirace černým kontinentem, která nikdy neomrzí.
Ve stínu africké džungle
Stejně tak, jako je Afrika plná zeleně a divokých květů, které ukazují svou krásu zejména v období dešťů, měl by být i váš domov dýchající africkou pohodou a klidem, plný svěže zelených listů. Ne však jen tak ledajakých, vybírejte rostliny, které odtud přímo pocházejí.
Klid a mír neprostupné džungle vám připomene třeba křídelnice (Petris cretica). I když to tak na první pohled nevypadá, jde o kapradinu. Bude jí tedy vyhovovat rašelinná půda, polostín a přiměřená zálivka. Poroste rychle, pokud ji nikdy nezbrzdíte přísuškem. Pozor jen na časté přesazování, ke kterému její objemný habitus často svádí. Dokud nezačnou kořeny vykukovat z odtokových otvorů, je na výměnu květináče dost času.
Ještě lepší připomínkou tropické tváře Afriky je Guzmánie. Patří mezi bromélie a její původní místo je v korunách stromů. Stonek je silně zkrácený s dlouhými úzkými listy uspořádanými do růžice. Právě tudy přijímá rostlina všechny potřebné živiny, kořeny jí slouží spíše k upevnění k podkladu. Bromélie je třeba zalévat do listové nálevky, kam smí čas od času ukápnout i malé množství hnojiva (doporučujeme to namíchané pro bromélie nebo tillandsie). Zalévejte je alespoň 2x týdně, občas poroste a budete se moci z jejich exotické krásy těšit ještě dlouho.
Hledáte spíše africkou krásku, která vás potěší skutečným květem? Pak to bude jistě orchidej dendrobium (Dendrobium nobile). Patří mezi druhy pěstovanými v domácích podmínkách k těm méně náročným. Mírná zálivka, substrát s kyselou reakcí a pravidelné rosení – to jsou její podmínky. Kromě toho pro úspěšné kvetení vyžaduje také chladnou přestávku od listopadu do února, kdy se teplota pohybuje okolo 10°C.
Africká poušť v zeleném kabátku
Fascinuje vás spíše Sahara a její nekonečné písečné duny? Velblouda si domů asi pořídit nemůžete, dokonalé pozadí však vytvoří i těžký exotický nábytek z tmavého ušlechtilého dřeva. Doplňte je červenými, oranžovými nebo žlutými textiliemi a korunujte zelenou kráskou.
Mezi ty suchomilné s africkým původem patří zejména Bombakopsis (Bombacopsis cubensis) nebo cerárie (Ceraria pygmaea). Obě rostliny lze snadno vytvarovat do dekorativních stromečků, které na dálku připomínají elegantní bonsaje. Spokojí se s občasnou zálivkou, ovšem za podmínky dostatku přímého slunečního světla. A Afriku u vás vytvoří doslova raz dva.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz