lotos t

Zajímavá historie lotosu. Lotosový květ nabízí pestrou škálu barev.

8.12.2018
4 474 Zobrazení

Lotosový květ je jedním z nejpozoruhodnějších výtvorů v přírodě. Jeho krása spočívá v jeho čistotě, protože tato nádherná květina se vynořuje ze dna rybníka, a i z blátivého prostředí roste v čistý, bílý nebo třeba růžový květ. S lotosem se také pojí zajímavá historie a další fakty, které stojí za zmínku. Přečtěte si v tomto článku o tom, co jste o této nádherné květině nevěděli.

Krátká historie lotosu

Lotos je známý už z fosilních záznamů, které vznikly někdy mezi 145,5 miliony let a 65,5 miliony let. V té době se lotos vyskytoval jak na severní, tak také na jižní polokouli. Vzhledem k tomu, že se Země postupně ochlazovala a docházelo k vysychání některých vodních ploch, lokalita těchto květů se výrazně snižovala. Dnes můžeme lotos najít od Íránu až po Japonsko.

Přijetí lotosu různými kulturami a náboženstvími

Starověký Egypt je nejstarší civilizací, která uctívala lotosový květ. Používala jej k symbolice různých věcí, jako je plodnost, zrození a čistota. Mimo to lotos reprezentoval také slunce, protože kvete, když slunce vychází, a zavírá se, když slunce zapadá. Lotos je také spojován se smrtí. Egyptská kniha mrtvých uvádí, že osoba, která zemřela, může být pomocí kouzel přeměněna na lotos symbolizující vzkříšení a znovuzrození.

Původ egyptských lotosů

Předpokládá se, že lotos byl do Egypta rozšířen z Indie v 6. století před Kristem. Tehdy tudy vedla jedna ze starověkých obchodních cest, které se rozprostíraly na východní a západní části starého světa. Někteří ale tvrdí, že egyptské lotosy pocházely z Íránu. Lotosy kvetly podél řeky Nil a později byly kultivovány Starověkými Řeky.

Lotos v náboženstvích

Lotos je také považován za ztělesnění dokonalosti v různých asijských náboženstvích, se zvláštním odkazem na buddhismus a hinduismus. Jeho jedinečná kvalita symbolizuje člověka, který vychází z temnoty světa do nového způsobu myšlení a života. Kromě jejich náboženského významu mají v moderním světě různá použití.

lotos 1 - Zajímavá historie lotosu. Lotosový květ nabízí pestrou škálu barev.

Lotos a buddhismus

V buddhistické tradici květina, která se zvedá nad bahnitými vodami, představuje akt vzestupu nad všemi touhami a přitažlivostmi. Podle buddhismu je to klíč k dosažení duchovního osvícení. To, že květ roste s kořeny v bahně směrem vzhůru, představuje snahu o vzestup a směřování ke světlu. Lotos proto symbolizuje cestu z temnoty ke světlu poznání nebo moudrosti.

Lotos a hinduismus

V hinduistické tradici představuje místo, kde kvete lotos (tmavé a špinavé vody), moudré a duchovně osvícené osoby, které plní svou povinnost bez jakýchkoli hmotných nebo emocionálních přání. Schopnost oddělit se od takových přání umožňuje, aby člověk zůstal neovlivněn všemi světskými radostmi a ziskem, a tak dosáhl duchovní dokonalosti.

Jakou barvu může mít lotos?

Lotos je nejznámější v bílé a růžové barvě, ale dostupný je v celkem pěti různých barvách. Každá z těchto barev má svůj vlastní duchovní výklad.

  • Bílý lotos. Tato okouzlující květina je ve světě nejctěnější a říká se, že znamená čistotu mysli, duchovní klid a klid vesmíru a duchovní dokonalost.
  • Růžový lotos. Křehký růžový lotos je spojován s nejvyššími božstvy napříč kulturami a údajně představuje pozemský symbol Buddhy. Taktéž se spojuje se stavem mysli člověka – uzavřený květ představuje přechodnou fázi směrem k cestě spirituality, zatímco plný (rozkvetlý) květ označuje osvícení. Tato interpretace vysvětluje, proč je mnoho hinduistických bohů a bohyň, stejně jako Buddha, často zobrazeno, jak sedí na růžovém lotosu.
  • Červený lotos. Červený lotos představuje srdce a symbolizuje nezištnou lásku, vášeň, soucit a laskavost. Plně rozkvetlý červený lotos symbolizuje velké srdce a velkorysost.
  • Modrý lotos. Tento lotos má zvláštní a posvátné místo ve starověké egyptské kultuře. Je velmi zřídka k vidění. Modrý lotos zobrazuje kontrolu nad duší člověka, což mu umožňuje zbavit se hmotných aspirací v životě.
  • Fialový lotos. Tato mystická květina je spojena s esoterismem. Může být zobrazena buď jako otevřená květina nebo uzavřené poupě.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Zajímám se o bylinky a alternativní medicínu. Zabývám se tradiční čínskou medicínou, jihoamerických bylinek či klasických českých léčivek. Dalším mým koníčkem je zahrada a pěstování rostlin, nebo právě bylinek. Ráda píšu právě o těchto tématech.

Zanechte komentář