divizna

Usušené květy a listy divizny mají léčebné účinky

Divizna je dvouletá, velmi houževnatá rostlina, kterou můžeme často vidět i na vyprahlých půdách nebo na místech pro rostliny naprosto nevhodných. Pokud se objeví i na Vaší zahrádce, využijte toho a nasušte si zásoby léčivé květy i listy. Poradíme Vám, co s nimi.

Divizna kvete od května do září. Květy sbírejte v průběhu dne, když jsou v plném rozvinu, do večera pak sesychají. Při sběru dávejte pozor na včely, které se zde často zastavují pro kvalitní pyl. Nasbírané květy sušte na sluníčku alespoň jeden den. Rozložte je na podložce tak, aby se nemačkaly na sebe. Listy sušte obdobným způsobem.

Odvar z listů proti bolestem

Hrst sušených listů zalijeme půl litrem vody, 5 minut povaříme a pak necháme 10 minut louhovat. Na závěr přecedíme.  Tento odvar můžeme použít jako obklad proti revmatismu, svalovým bolestem a dalším problémům pohybového aparátu. Odvar můžeme rovněž použít jako obklad na drobná poranění nebo na hemeroidy.

Odvar z květů proti chřipce

Zhruba 50 g rostliny necháme spařit půl litrem horké vody. Poté přecedíme. Tento odvar má více využití – buď jej můžeme použít k inhalaci při onemocněních horních cest dýchacích anebo jej můžeme pít při nachlazení a horečce. Odvar podporuje pocení a pomáhá v léčbě kašle a zánětu hrdla. Protože však květy divizny obsahují drobné chloupky, které mohou dráždit sliznici, je potřeba odvar před vnitřním užitím nejprve dobře přecedit, nejlépe přes jemné sítko či plátýnko.

Čaj na posílení imunity

Čaj připravíme podobným způsobem jako odvar, jen nebude tak silný. Na půl litru čaje budeme potřebovat hrst sušených květů. Opět musíme čaj přecedit přes jemné sítko nebo plátno. Pijeme jej při dýchacích obtížích nebo pro posílení imunity. Nedoporučuje se však pít déle než 10 dní po sobě.

Sirup proti kašli

Sirup ze sušené divizny je vhodný při chronickém kašli. V pánvi zahřejeme 500 g (cca 4 čajové šálky) odvaru nebo výluhu. Přidáme 500 g medu nebo cukru a mícháme, dokud se nerozpustí.  Poté směs necháme vychladnout a plníme do lahví s korkovým špuntem. Ten je důležitý pro to, aby při množném zkvašení sirupu nepraskla celá lahev.

Polévka k pročištění střev

Diviznové květy můžete použít také do některých polévek. Kromě toho, že ji pěkně oživí, pomáhají na pročišťování střev.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Zanechte komentář