svízel

Svízel přítula není plevel, ale léčivá bylinka

Také se vám zdá, že všudypřítomný svízel je jen plevel, dobrý maximálně na to, aby jej po sobě děti házely, protože se zachytává na oděvu? Chyba lávky. Je to léčivá bylinka, která si kromě jiného poradí i s rakovinou!

Kde a kdy svízel roste a co se sbírá

Svízel roste snad opravdu všude: podél cest, v polích, na kraji lesa, na zahradách. Není snadné se jej zbavit, protože se rychle rozmnožuje a rozrůstá. Avšak nezbavujte se ho úplně a snažte se třeba část usušit na zimu, ze zbytku popíjejte čaj během léta. Sbírá se totiž kvetoucí nať, která kvete zejména v červenci.

Jaké má svízel účinky

Svízel má močopudné účinky, používá se při vodnatelnosti, chudokrevnosti, při zánětu lymfatických žláz, při epilepsii, při tvorbě kaménků a písku (v ledvinách, žlučníku apod.) Má také antikarcinogenní účinky. Zevně se používá na rány, vředy, akné, a to nejlépe jako čerstvá šťáva z bylinky. Samozřejmě lze užít i odvar.

svízel - Svízel přítula není plevel, ale léčivá bylinka

Zdroj foto: wikipedia

Čaj ze svízele

Čerstvá bylinka se naseká na menší části a zalije šálkem vroucí vody, nechá se 15 minut louhovat, přecedí se a pije vlažné při všech výše uvedených obtížích.

Čerstvá šťáva ze svízele

Čerstvou šťávu získáme nejlépe tak, že svízel omyjeme a zbavíme nečistot a odstředíme v odstředivce.

Svízelová mast

Svízelovou mast vyrobíme, když nadrobno nasekanou nať svízele smícháme buď s máslem pokojové teploty a uložíme do lednice, nebo jej zamícháme do rozpuštěného sádla či kosmetické vazelíny. Tato mast spolehlivě léčí rány, vředy, akné apod.

Více o svízeli se dočtete na portálu bylinkopedie.cz:     ZDE

 

Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE

 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

2 Komentářů

Zanechte komentář

Zavřít