orchidej

Jak to udělat, aby nám orchidej za oknem opakovaně vykvetla

30.5.2018
3 787 Zobrazení

Jistě se vám již mnohokrát stalo, že jste si koupili nebo dostali krásně kvetoucí orchidej, umístili ji za okno a pak postupně květy opadaly a již žádné jiné orchidej nenasadila. Bohužel se to děje docela často, protože orchidej, ač poměrně nenáročná, přece jen potřebuje občas naši péči. Těchto 5 zásad by vám mělo při jejím pěstování pomoci.

Orchideje potřebují světlo a teplo, ale ne přímé slunce

Jedním ze základních pravidel při pěstování orchidejí, které musíte bezpodmínečně dodržet, je umístit je na okno tak, aby měly dostatek světla, ale ne přímé slunce. Severní či východní strana je naprosto ideální. V pralese, odkud pocházejí, rostou totiž také ve stínu stromů. Teplota u teplomilných orchidejí musí být okolo 20 °C celoročně, u těch, které vyžadují zimní klid, je potřeba dát je v zimním období do místnosti s 15–18 °C.

Orchideje nesnášejí přemokřenou půdu

Orchideje sice potřebují vlhko ke svému životu a je nutné je často rosit, ale nikoliv často zalévat. Mnohem lepší je kořenový bal 2x týdně namočit do vody a nechat okapat, a až poté vrátit do květináče nebo jiné nádoby, ve které ji pěstujete. Voda je ideální dešťová, popř. odstátá, nebo i destilovaná, pokud do ní přidáte kapku hnojiva.

orchie - Jak to udělat, aby nám orchidej za oknem opakovaně vykvetla

Orchideje nepotřebují mnoho živin

Protože i půda v pralese neposkytuje mnoho živin, nedávejte je orchidejím ani doma. Nejlepší je koupit si speciální hnojivo určené pouze pro orchideje, které jim dodá fosfor a draslík, který potřebují. Přihnojujeme jen mírně jednou za 14 dní.

Některé orchideje milují letnění

Některé druhy orchidejí jako např. Cattleya a Cambidium porostou lépe a i více pokvetou, když jim v létě dopřejete pobyt venku. Ovšem pozor: opět ne na přímém slunci, raději někde na chráněném stanovišti v polostínu.

Odkvetlé orchideje potřebují řez

Pokud vám celý stonek odkvetl a vy budete chtít, aby orchidej kvetla znovu, proveďte řez – odkvetlý stonek nechte nejprve zaschnout a pak seřízněte ve třetině jeho délky, tak vyraší znovu a pokvete.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Profilový obrázek

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

2 Komentářů

 1. Profilový obrázek

  Pěstuji orchideje už více let,zhruba stejným způsobem,který se tu doporučuje.Kvetou každého půl roku až 30 květů na několika stvolech.
  Hnojivo na orchideje vydrží dlouho a vyplatí se koupit.Dávám ho 2 ml na 1litr odstáté!vody,ne převařené ani destilované.Stačí voda z vodovodu,odstátá.2x týdně orchidej namočím do vody s hnojivem,alespoň na půl hodiny,pak vodu sleji zpět do láhve a ještě jednou ji v týdnu stejně tak použiji.Další týden stejně tak s novou vodou s hnojivem.
  Nemusí se vyměňovat substrát jak se doporučuje.A hlavně ne plné slunce u okna,m.j. se spálí i listy.
  Doporučila jsem tento způsob pěstování i známé,které orchideje nekvetly a už nasadily na květy!

  • Profilový obrázek

   Dobrý den. Mockrát děkujeme za sdílení zkušeností. Mějte fajn den. Sazenička.cz

Zanechte komentář