zahrada osvětlení

Osvětlení pro vaši zahradu

O tom, že rozsvítit zahradu večer je skutečně požitek, není pochyb. Zejména na jaře, v létě a na podzim žijeme více na zahradě než uvnitř domu, a proto se nám kvalitní a vhodně umístěné osvětlení bohatě odmění. Zkuste naše tipy a vyberte si z nich to nejlepší pro vaši zahradu.

Solární, nebo elektrické osvětlení

Tuto otázku si musíte položit již při vlastním zakládání zahrady. Zatímco solární světla můžete kdykoliv měnit, různě rozmisťovat apod., na elektrické osvětlení musíte myslet dopředu a do zahrady zabudovat potřebné kabely (nejlépe pod zem). Solární osvětlení je prakticky bezúdržbové a nespotřebovává žádnou energii, nabije se vždy během dne slunečním zářením a v noci svítí. Elektrické osvětlení bude přes letní období poměrně velkým „žroutem“ energie.

Co osvítit

Rozhodně doporučujeme osvítit pergolu, terasu a další místa, kde máte stůl, židle, křesla a lehátka. Tady asi budete trávit nejvíce času. Dále je dobré osvítit cestičky a chodníky, abyste po nich mohli chodit i za šera – hodí se to, když nějakou zahradní práci dokončujete pozdě večer. Z estetických důvodů můžeme osvítit stromy, keře, okrasné záhony, skalky, jezírko či bazén.

osvětlená zahrada - Osvětlení pro vaši zahradu

Jaký design zvolit

Máte-li zahradu v moderním duchu, zvolte do ní moderní či extravagantní svítidla. Na trhu je opravdu nepřeberné množství na výběr. Do klasické zahrady se hodí klasické lampy nebo lampy v retro stylu. Můžete volit mezi lampami na sloupku, lampami připevněnými na dům nebo závěsnými lampami. Opět si stačí vybrat mezi renomovanými výrobci či dovozci svítidel. Jedno by ale vždy mělo být společné: pořizujte všechna svítidla v jednom stylu, aby celková kompozice působila příjemně.

Svítidla do exteriéru, nikoliv do interiéru

Jediné, na co si dejte při výběru světel do zahrady pozor, je to, aby byla určena na ven, čili do exteriéru. I kdyby se vám sebevíce líbilo osvětlení, které je určeno pro interiér, na zahradu si jej nepořizujte. Interiérová osvětlení nemají venku dlouhou životnost, protože jsou konstruována na vnitřní podmínky, nikoliv na mráz, déšť a přímé slunce. Na poškození interiérových světel těmito vlivy by se pak nevztahovala ani reklamace.

 

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

2 Komentářů

Zanechte komentář