semínka sluneřnice

Slunečnice a další zdravá semínka

Kdo by neznal slunečnici? Leckdo si ji i pěstuje na vlastní zahrádce. Ale nedávejte slunečnicová semínka pouze ptáčkům do krmítka, protože obsahují spoustu cenných látek, které jinak do organismu nedostanete. A stejně je to i s dalšími semínky. Pojďte se na to podívat.

Slunečnicová semínka

Slunečnicová semínka obsahují olej, bílkoviny, steroly, vitamíny A, E, D a B, kyselinu citronovou, vápník, draslík, železo, hořčík, fosfor, fluor a zinek. Působí příznivě na kůži, nehty, nervovou soustavu i proti šerosleposti. A jak je využít v kuchyni? Přidávejte je do müsli, do salátů, pomazánek nebo jimi ozdobte pečivo.

Sezamová semínka

Dalšími známými semínky jsou sezamová. Tato semínka obsahují olej, bílkoviny, vitamín A, hořčík, vápník a zinek. Jsou výborná na léčení nemocí vlasů, nehtů i kůže. Pomáhají při depresích i kardiovaskulárních onemocněních. Výborně se hodí do salátů, pomazánek, domácího müsli, ale i na zdobení menšího pečiva, rohlíčků, koláčků – protože jsou menší než slunečnicová.

sazam - Slunečnice a další zdravá semínkaMák

Zdá se vám mák obyčejný? Pak vězte, že tomu tak není. Mák obsahuje oleje (omega 3 mastné kyseliny), bílkoviny, vápník a vitamín E. Pomáhá při depresích a nervových onemocněních a má prokazatelně pozitivní účinky na kůži, zuby i nehty. Mák můžete konzumovat celý – posypat si jím rohlíčky či koláče, nebo mletý a svařený jako makovou nádivku do buchet a koláčů.

Lněné semínko

Někdy se řadí k superpotravinám, protože obsahuje mnoho zdravých olejů (omega 3 a omega 6 nenasycených mastných kyselin), dále pak vitamín E, vitamíny skupiny B, draslík, hořčík, železo, vápník a selen. Podporuje peristaltiku střev, snižuje kyselost žaludku, odbourává střevní potíže, potíže s klouby, podílí se na snižování krevního tlaku, cholesterolu i cukru v krvi. Lněné semínko můžete používat do salátů, kaší, zamíchat jen tak do jogurtu, nebo jím posypat domácí pečivo.

Další, méně známá semínka vám představíme zase příště!

 

Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE

 

 

Přinášíme rady, typy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář