Levandule je velmi oblíbenou bylinkou, ale mnohé nastávající maminky mají obavy, zda ji mohou používat i během těhotenství. Odpověď je jednoduchá: ano, ale vnitřně ne v příliš velkém množství.
Co levandule obsahuje
Levandule (zejména květ, který se sbírá) obsahuje: silice, třísloviny, antokyany/flavonoidy, hořčiny a pryskyřice. Z těchto látek mohou pouze silice, a to ve velkých dávkách vnitřně, vyvolávat omámení, což by mohlo být nebezpečné pro nastávající maminku a její plod. Ostatní látky nemají žádné vedlejší účinky.
Levandule při vnitřním použití
Nastávající maminka by si měla dávat pozor jedině na vnitřní užívání levandule. Samozřejmě jeden levandulový čaj nebo pár levandulových sušenek jí NEMŮŽE nijak ublížit. Ovšem pít celé těhotenství jen levandulový čaj – to už by mohl být problém.
Levandule při vnějším použití
Při vnějším používání levandule ŽÁDNÉ NEBEZPEČÍ NEHROZÍ. Maminky mohou používat masky, krémy, levanduli v aromaterapii, vonné sáčky s levandulí apod. v rozsahu, v jakém byly zvyklé před těhotenstvím. Levandulový olejíček ostatně také bude nejspíš tím prvním, kterým budou masírovat své novorozené miminko. A i když se to nezdá, miminko vnímá všechny podněty i v bříšku, takže když si maminka bude natírat své břicho levandulovým olejem nebo levandulovým krémem proti striím, bude pak i miminko zvyklé a připravené na tuto vůni.
Levandule je lepší než pilulky
V každém případě je levandule v těhotenství prospěšnější a méně riziková než jakékoliv pilulky. Levandulovým olejíčkem aplikovaným na spánky se dá zahnat bolest hlavy či migréna i problémy s nervy. Aromaterapií s levandulovou silicí vyléčíte rýmu a kašel bez chemických léků. Levandulová koupel uklidňuje a zlepšuje krevní oběh, což je v těhotenství také důležité.
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz