Aby tyhle malé přírodní ostrůvky působily co nejautentičtějším dojmem, je třeba je citlivě a pečlivě zařadit do rámce jejich nejbližšího, ale i vzdálenějšího okolí. A právě opadavé listnaté dřeviny, na které se při tvorbě skalek pohříchu často zapomíná, si obvykle s tímto úkolem poradí více než skvěle.
Můžeme je vysazovat buď jednotlivě nebo v malých skupinkách. Záleží na tom, jaké přírodní prostředí chceme napodobit. Vždy však platí, že volíme pouze takové druhy a kultivary dřevin, které příliš neruší okolí barevností svých listů nebo příliš nápaditými tvary. Pamatujte na to, že estetická role dřevin nemizí ani v zimě, kdy jsou jejich listy už dávno pryč. Nelákají barvami, ale dodávají skalce harmonickou vlnu svými tvary. Naopak u stálezelených dřevin se zpravidla sází je na sytou zeleň jejich habitu, která odsunuje jakékoli další aspekty do pozadí.
Listnáče vhodné k výsadbě do skalek
Pomineme-li vřesovcovité, které mohou úlohu dřevin v mnoha (zejména malých skalkách) velmi dobře nahradit, pak byste si do svého seznamu pro výsadbu měli zapsat například zakrslé břízy, některé javory, krušinky, skalníky nebo třeba rododendrony a azalky. Do těsného sousedství skalek se pak hodí i růže, tavolníky, lýkovce, kaliny či mahónie.
Výběr dřevin do skalky by se neměl řídit jen vůlí a estetickým cítěním zahrádkáře. Musí také reflektovat velikost skalky a vhodně ji při tom rozčleňovat do jednotlivých partií. Je to stejné jako s barevnými koberci v domě, které mohou tvořit nenásilný přechod mezi různými užitnými zónami i v rámci jedné místnosti.
Javory, břízy a skalníky
Ale skončeme už se všeobecnými doporučeními. Místo to si ukážeme na jednotlivé kultivary vhodných dřevin, které vás při výsadbě do skalek zaručeně nezklamou. Rostou pomalu, kompaktně a náročnější podmínky ve skalkách jim zaručeně nevadí.
Začněme starou známou břízou. I když jde o naši původní dřevinu, ve skalkách ji příliš neuvidíme, a to je škoda. Dokáže vhodně doplnit partie s velkými kameny nebo skalku nenásilně zakončit v její horní části. Vsadit musíte na břízu zakrslou (Betula nana). Ta nedorůstá více než jednoho metru výšky, vyznačuje se polokulovitou formou a během celého vegetačního období vás potěší sytě zelenými velmi dekorativními listy.
Příliš nemusíme jistě představovat ani dřeviny z rodu skalníků (Cotoneaster), které známe zejména jako půdokryvné dřeviny z nejrůznějších městských výsadeb. Do skalky je ideální:
- skalník přitisklý (Cotoneaster adpressus) s poléhavými větvemi, načervenalými květy a dekorativními červenými plody,
- skalník vodorovný (Cotoneaster horizontalis), který se hodí i do vyšších skalek, vynikající růžovými květy a červenými plody,
- skalník Dammerův (Cotoneaster dammeri), což je velmi široce rostoucí keř s poléhavými větvemi, bílé kvetoucí a nesoucí červené plody.
Nezapomeňte, že všechny skalníky vyžadují slunce, na kvalitu ani složení půdy však náročné nejsou. Jejich plody nejsou jedovaté, takže se hodí i tam, kde se okolo skalek mohou pohybovat domácí zvířata nebo malé děti.
Podobně dekorativní plody má i dřišťál (Berberis). Pro skalku jsou vhodné zejména dva kultivary:
- dřišťál zimostrázový ‚Nana‘ (Berberis buxifolia ‚Nana‘) se žlutými květy a nádhernými červenými plody, vždyzelený a dorůstající jen nízké výšky,
- dřišťál bělolistý (Berberis candidula), který se svému druhovi vzhledově velmi podobá, je však o mnoho vstřícnější k tvarování a upravování.
Dřišťály také milují sluníčko, ovšem porostou i v polostínu. Na půdu nejsou náročné a a ni jejich plody nejsou jedovaté.
A místo si ve skalce vydobudou i javory (Acer), ovšem musíte hledat ty, které vytvářejí keře nebo malé stromky, ideálně tedy javor dlanitolistý (Acer palmatum). Ušlechtilá silueta a červeně zbarvené listy dodají šmrnc každé skalce, která chce působit trochu exoticky až orientálně.
Miniaturní bonsaje však nehledejte, i ty nejmenší dlanitolisté javory dokáží vyrůst až do dvou metrů. Hodí se tedy spíše jako přechodové rostliny k okraji, případně dotvoří půvabné pozadí celé kompozice. A po jakých kultivarech sáhnout?
- ´Dissectum Garnet´ potěší sytou purpurovou barvou a výškou do dvou metrů
- ´Dissectum´ nahrazuje červenou zářivě zelenou
- ´Atropurpureum´ má listy tmavočervené, vyroste však o něco výš, než předcházejí dva javory.
Další listnaté dřeviny, vhodné pro vaši skalku
Nevybrali jste si z předchozího seznamu nebo máte se svou skalkou trochu větší plány? Dřevin, vhodných pro skalky, existuje naštěstí dost a dost. A tady jsou další vhodní zástupci.
Hledáte květy, které se na větvích objeví dřív, než svěže zelené listy? Pak jsou jasnou sázkou na jistotu lýkovce (Daphne). Jejich květy příjemně voní a potěší váš i krásnými plody – ovšem pozor, ty jsou jedovaté.
- Lýkovec vonný (Daphne cneorum) patří k nejčastějším zástupcům těchto dřevin. Zaručeně vás nezklame.
- Lýkovec jedovatý (Daphne mezereum) dorůstá pouze jednoho metru výšky a jak už jeho název napovídá, neměl by se dostat do kontaktu s domácími zvířaty nebo dětmi.
Potřebujete rostlinky, které se vám ochotně poplazí i po kamenech? Pak vsaďte na půvabně kvetoucí brslen (nejlépe Euonymus fortunei ´Minimus´) nebo břečťan popínavý (Hedera helix) v kultivaru ´Conglomerata´.
Dřeviny může do jisté míry nahradit třeba i hebe nebo keřovité třezalky (Hypericum x moseranum), přinášející do skalky bohatství květů a střídmé barvy. A nově si srdce milovníků skalek získává také miniaturní čilimník (Citisus decumbens) s půvabnými růžovými květy ne nepodobnými hrachoru.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz