halezie

Halézie: To jsou malé i velké okrasné keře a stromy do zahrady

Halézie je menší rod opadavých keřů či stromů, které jsou původem z Asie a Severní Ameriky. Pojmenovány jsou po světoznámém přírodovědci Stephenu Halesovi. A co je na nich tak výjimečného?

Jak stromy vypadají

Stromy a keře rostou do výšky 5–20 m (podle druhu), ve své domovině dorůstají i vyšších výšek. Mají oválné listy, květy jsou bílé až růžové, převislé, ve svazečcích po 2–5. Plodem jsou peckovice.

Jaké druhy halézií známe

Mají tři druhy: halézie karolínská (Halesia carolina), halézie stromovitá (Halesia monticola) a halézie dvoukřídlá (Halesia diptera). Tyto druhy od sebe snadno odlišíte, protože halézie karolínská je spíš nízký keř, který dorůstá maximálně 5 metrů výšky, květy jsou velké jen 1,5 cm. Halézie stromovitá je větší strom, který v Evropě dorůstá 10–20 m, v USA až 39 m. Její bílé květy se podobají sněženkám a rozkvétají v květnu, stejně jako raší její listy. Tyto květy jsou velké asi 2 cm. Halézii dvoukřídlou zase poznáte podle plodů – jako jediné jsou dvoukřídlé, ostatní druhy mají plody čtyřkřídlé.

Halesia - Halézie: To jsou malé i velké okrasné keře a stromy do zahrady

Zdroj foto: Kurt Stüber [1] / CC BY-SA (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)

Jaké stanoviště vybrat

Pokud se rozhodnete pro pěstování kteréhokoliv druhu z halézií, potřebuje světlé stanoviště nebo polostín, propustnou a humózní půdu s dostatkem živin, dostatečnou zálivku a neutrální až mírně kyselé pH.

Jak si můžete halézie namnožit

Množení je možné mnoha způsoby, nejjednodušší je vyzkoušet dřevité řízky, očkování, hřížení nebo kopčení. Lze to i semeny, která můžete vysévat buď na podzim do volné půdy, nebo během zimy do květináče v nevytápěné místnosti – ne všechna semena se však ujmou a i celý proces množení trvá nejdéle.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář