rambutan

Rambutan – proč ochutnat toto exotické ovoce? Pomůže nejen při hubnutí

Jedná se o nádherný strom, který je možné vidět v parcích či zahradách jihovýchodní Asie, v Indii či Thajsku. Rambutan potřebuje tropické podmínky, vysokou vlhkost. Můžete si sice zkusit pěstování coby hrnkové rostliny ozdobné listem. Plody však v našich podmínkách a při pěstování v interiéru nečekejte.

Rambutan je v přírodě rozložitým a vysokým stromem přímého vzrůstu dosahující výšky až 18 metrů. Listy mají proměnlivé uspořádání a jsou složené z jednoho až čtyř párů malých lístků uspořádaných do elipsy v matně žlutém až temně zeleném zbarvení, ve výhonu červeně přibarvené.

Rambutan kvete a plodí ovoce dvakrát za rok. Květy jsou drobné a uspořádány na stoncích o délce 30 centimetrů. Ovoce zraje 15 až 18 týdnů po vykvetení květů, plody se objevují ve skupině po 10 až 20 kusech na stonku. Tento okázalý strom v době svého intenzivního růstu dokáže plodit až 6 000 plodů ovoce o celkové váze 70 kilogramů.

Lahodný a zdraví prospěšný plod

Plody velikostí připomínají švestku, jsou kulaté, mají oranžovou až tmavě červenou barvu, na povrchu jsou měkké ostny. Pod silnou slupkou se ukrývá lehce průsvitná a pevná dužina, která je šťavnatá. Rambutan obsahuje vitamíny B, C, sacharidy, bílkoviny, vlákninu, měď, zinek, fosfor, hořčík, vápník, draslík, sodík, mangan i železo.

ovoce - Rambutan – proč ochutnat toto exotické ovoce? Pomůže nejen při hubnutí

Rambutan

Pozitivní účinky na lidské zdraví

Jedná se o silnou podporu imunitního systému, prevenci vzniku rakoviny, ochranu buněk před radikály, podporu okysličení krve a tvorby bílých i červených krvinek, snížení cholesterolu, úpravu krevního tlaku, podporu lepšího trávení, hubnutí, neboť zajišťuje pocit nasycenosti. Rambutan napomáhá tvorbě kostní a kloubní tkáně, podporuje pevné nehty, zdravé vlasy a kvalitu pokožky. Prokázány močopudné, odvodňující účinky, pročištění ledvin a močových cest, odstranění migrény, zklidnění nervového systému. Vyzkoušet toto exotické ovoce za to rozhodně stojí.

Jak nakupovat a konzumovat rambutan?

Zralé plody rambutanu mají tmavě červenou až vínovou barvu, bez zelených skvrn. Exotické ovoce lze využít v syrovém i zpracovaném stavu. Jelikož se jedná o ovoce, které má nižší kalorickou hodnotu, je tak vhodné ho zařadit i do jídelníčku při redukční dietě.

Ovoce lze přidat do jogurtu, tvarohu, smoothie, ovesné kaše apod. Pokud se nepodaří sehnat čerstvý rambutan, můžete zakoupit v sušené variantě. Příznivé je, že sušený rambutan vám vydrží i déle a lze ho kdykoliv konzumovat.

Chuť hodnotného ovoce

Velmi chutné ovoce. Chuť je sladkokyselá, je přirovnávána k ananasu v kombinaci s meruňkou. Ovoce, které je velice podobné liči, ale o něco více chutnější a má mnohostranné využití.

Z exotického ovoce se používají semena na výrobu olejů a mýdla, semena nachází efektivní uplatnění v kosmetickém průmyslu. Kořeny, listy a kůra rambutanu se používá k léčivým účinkům v asijském lidovém léčitelství.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

 

Nenapravitelný optimista, kterého od dětství fascinuje moc, kouzlo a síla psaného i mluveného slova. Mou vášní je četba knih, psaní, dlouhé procházky, pobyt v přírodě a rekreační běh. Nezapomenutelné jsou mé vzpomínky na letní prázdniny, které jsem jako dítě zcela dobrovolně a s chutí trávila pletím zahrady a veškerou péčí o ni. Ten skvostný pohled na mé vítězství v boji s plevelem byl nejsladší odměnou. Jako dospělák si nyní užívám nejen relax v podobě rýpání se v hlíně, ale v pěstování květin, vlastní zeleniny a především bylinek. Vše pak praktikuji ve svém kulinářském umění a testuji na své rodině a známých :-)

Zanechte komentář

Zavřít