zahrada

Ekologické pěstování rostlin snadno a rychle

Věnujete se pěstování rajčat, chilli, lahodných jahod, anebo jsou pro vás na zahradě téma číslo jedna léčivé bylinky či okrasné květiny a trávy? Ve všech případech to jde efektivně i ekologicky. Zahradnická sezóna je právě v rozpuku, a proto jsme pro vás ve spolupráci s odborníky připravili hned několik užitečných tipů. Následující rady pro zahrádkáře navíc využijete i při pěstování rostlin doma.

Začněme rovnou tím, v čem rostliny pěstovat s ohledem na přírodu a životní prostředí. Tak například pokud jste na zahradě, terase, anebo ve skleníku používali dosud plastové květináče, vyzkoušejte pro letošní rok trend, který představují textilní květináče Dirt Pot.

Textilní květináče si pochvalují pěstitelé i planeta

Nejde jen o to, že pěstební nádoby z mikroporézní tkaniny na rozdíl od klasických plastových květníků nedegradují, ale navíc je můžete na konci každého pěstebního cyklu jednoduše vyprat a použít znovu. Praktické, že? A taky ekologické. Nejeden pěstitel nebo zahrádkář už proto bere plastové květináče jako přežitek, případně doplněk. A přitom začínali v opačném poměru. Jenže jakmile jednou vyzkoušíte ekologické textilní květníky, plastové květináče už se vám budou používat s těžkým srdcem. Mikroporézní tkanina, ze které jsou vyrobeny, totiž přináší i celou řadu výhod i mimo péči o planetu, čistě z hlediska vyšších výnosů a krásné úrody. Proč? Tady jsou hlavní důvody, proč letos při pěstování bylinek nebo zemědělských plodin otestovat Dirt Pot:

Kořenový systém

Máte-li už nějaké zkušenosti s pěstováním rostlin na zahradě nebo kdekoliv jinde, určitě víte, že bohatě rozvinuté, silné a zdravé kořeny rostlin jsou základním předpokladem pro vysoký výnos, krásné a voňavé květy u chutné, šťavnaté plody plné vitamínů a dalších zdraví prospěšných látek. Sečteno a podtrženo, kořenový systém je alfou i omegou úspěšné sklizně. A textilní květináče jsou vyrobeny tak, aby vzduch prořezával kořeny rostlin. Tento efekt možná znáte jako tzv. air-prunnig. Žádné kroužení kořenů, takže rychlý a stabilní růst daný energickou tvorbou nových, zdravých a předně větvících se kořínků, namísto neustálého prodlužování primárního kořene. Textilní květníky zároveň chrání kořenový systém rostliny proti nežádoucímu působení UV záření.

Optimální podmínky

Znáte z praxe tento scénář? Rostliny sice sluníčko potřebují, ale v kombinaci s plastovými květináči se vám v létě přehřívá substrát, anebo nedochází k optimálnímu odvodnění, takže zemina je buď příliš mokrá, anebo příliš suchá. Rizika spojená s těmito jevy, které pro rostlinu představují zbytečný stres by vydala na samostatný článek. Horliví začátečníci kytky běžně přelívají. Květináče DirtPot jsou tvořeny prodyšnou tkaninou, která s každou zálivkou zajišťuje optimální poměr vody a vzduchu v substrátu. To vám ušetří starosti se škůdci i vznikem plísní. A pro začátečníky to může znamenat rozdíl mezi úspěchem a neúspěchem. Můžeme tak říci, že DirtPot a další textilní květináče v konečném důsledku samy řídí teploty rostlin a udržují je chladnější v létě a teplejší v zimě.

Univerzální využití

Textilní květináče jsou vhodné prakticky pro všechny druhy rostlin. Kromě toho si rozumí se všemi typy pěstebních médií i s kapkovou závlahou na vaší zahradě nebo třeba ve skleníku. Měkká konstrukce květníku se navíc dokonale přizpůsobí vašemu terénu vaší zahrady. Květníky DirtPot jsou zkrátka ideální pro všechny pěstitelské oblasti.

Životnost

Už bylo řečeno, že textilní květináče obecně lze využít i opakovaně. Vyztužené švy a tkanina testovaná s ohledem na pevnost jsou zároveň zárukou spolehlivé podpory dospělých rostlin, takže se nemusíte bát jejich protržení ani pod náporem nejtěžších druhů plodin. 

Variabilita

Je libo textilní květník s úchyty nebo bez? Malý, střední, velký, anebo rovnou obrovský pro nějaký ten masivnější keřík? Dříve bylo nespornou výhodou konvenčních plastových květníků nepřeberné množství variant podle aktuální potřeby. Dnes už však všude tam, kde mají pořádný výběr květináčů, koupíte textilní květníky, jaké vám vyhovují.

rostliny - Ekologické pěstování rostlin snadno a rychle

Široký sortiment má i jeden z největších e-shopů u nás – Higarden.cz, kde se dá na jednom místě nakoupit opravdu vše pro outdoor i indoor zahradničení. V Praze můžete navštívit i kamennou prodejnu. Zkušený personál ochotně poradí s velkými plány i s každou maličkostí.

Chcete-li si letos vypěstovat co nejvíce vlastních potravin v bio kvalitě, vyberte si základní a doplňková hnojiva, která nestojí zbytečně moc, ale čistě organické složení bude na chuti a vůni vaší úrody skutečně znát. Odborníci z Higarden.cz doporučují zejména oblíbenou řadu holandských hnojiv BioNova Veganics nebo také novinky stvořené také přímo pro ekologické pěstování rostlin od značky Organics NUTRIENTS, které se staly brzy po uvedení na trh jasnou volbou pro všechny pěstitele a zahradníky, kteří se chtějí vydat 100% BIO cestou. A nejlepší cestou, jak se s nimi na začátku nové sezóny seznámit, je komplexní cenově zvýhodněná sada, která obsahuje organickou výživu rostlin, přírodní zlepšovače půdy i unikátní doplňky na bázi mykorhizních hub (např. Trichoderma) a prospěšných bakterií. Zkrátka vše, co potřebujete pro dokonalou bio úrodu.

zahradniceni produkty - Ekologické pěstování rostlin snadno a rychle

V otázce ekologie a udržitelnosti pro vás máme na závěr ještě tip, jak ušetřit spoustu času i peněz za elektrickou energii pohánějící systémy automatické závlahy. Zní to zajímavě, že? Pokud si budete prohlížet sortiment obchodu HIGARDEN, ať už online nebo v pražské prodejně, určitě se zajímejte o automatickou solární závlahu Irrigatia.

Užijte si letošní sezónu s ohledem na přírodu kolem nás a dosáhněte vysněné úrody snadno a rychle díky funkčním pěstebním nádobám, výživě rostlin a dalším vychytávkám, které budou v praxi dávat perfektní smysl vám i vaší peněžence.

Zdroje obrázků: Higarden.cz, Pixabay.com

———–Komerční článek————

Štítky
,

Zanechte komentář