len

Lněné semínko pomůže při zácpě, kašli i zánětech močových cest

Téměř všechna semínka (stejně jako ořechy) jsou významným zdrojem nejrůznějších látek, které prospívají našemu zdraví. Lněné semínko je možná jedním z těch úplně nejvšestrannějších.

Odkud pochází

Lněné semínko je semenem lnu setého (Linum usitatissimum), který se od starověku využíval k výrobě lněného plátna, ale i lněného oleje. Do lněného plátna byly baleny již mumie ve starověkém Egyptě.

Kde se pěstuje

Lnu se dobře daří v oblastech s mírným, subtropickým i tropickým podnebím. Dnes se tedy pěstuje v Německu, Švýcarsku, Francii, Číně, Indii a dalších zemích.

lněné semínko - Lněné semínko pomůže při zácpě, kašli i zánětech močových cest

Co lněné semínko obsahuje

Lněné semínko obsahuje zejména omega-3 mastné kyseliny, které prospívají našemu srdci. Kromě toho je bohatým zdrojem antioxidantů, které chrání před nemocemi.

Jaké má lněné semínko léčivé účinky

Lněné semínko je výborné pro lidi s diabetem 2. typu i pro lidi, kteří trpí srdečně-cévními onemocněními. Mimo jiné snižuje krevní tlak a cholesterol. Používá se k léčení horečky, střevní zácpy, chřipky, rýmy a nachlazení. Čaj ze lněného semínka zmírňuje rýmu a kašel a působí příznivě při zánětu močových cest. Zevně se pak používá při popáleninách, opařeninách, revmatismu (jako obklad).

chleba - Lněné semínko pomůže při zácpě, kašli i zánětech močových cest

Jaké má využití v kuchyni

V kuchyni jej můžeme přidat do salátů, sypat jím pečivo, nechat jej naklíčit a jíst naklíčené. Lněný olej se přidává do brambor.

Pozor

Jako u všech léčivých potravin – nic se nesmí přehánět. Příliš mnoho lněného semínka může vyvolat ucpání střev, ztížené dýchání či křeče!

 

TIP:

Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář