Magnolia soulangeana

Jakou magnólii si můžete vybrat do zahrady

Okouzlila vás krása a něžnost magnólií a přemýšlíte, který druh zvolit do vaší zahrady? Nechte se inspirovat naším přehledem, ze kterého si snadno vyberete svého favorita.

Obecně o pěstování magnólií

Magnólie jsou natolik vzrostlé a výjimečné stromy, že si zaslouží pěstovat jako solitéry. Tak totiž nejlépe ve vaší zahradě vyniknou. U nás se dají pěstovat jen druhy opadavé, protože ty stálezelené vyžadují teplejší podnebí (Středomoří apod.). Všechny magnólie potřebují slunné stanoviště a hlavně místo chráněné před větrem a v zimě před mrazem. Velmi dobře vyniknou před „ochrannou zdí“ z jehličnanů, které je zároveň ochrání před těmito rozmary počasí. Všechny magnólie vykvétají před nasazením listů, a proto jsou jejich květy tolik nápadné.

Magnólie potřebují vlhkou, mírně kyselou půdu, vhodné je přidání rašeliny a přihnojování tekutým hnojivem v průběhu vegetačního období. Na zimu je pak potřeba kořeny zamulčovat. A pozor: magnólie se nestříhají.

Magnólie genie

Prvním druhem, který se vám nejspíše vybaví, je magnólie genie. Je to opravdu královna magnólií. Byla vyšlechtěna na Novém Zélandu a pyšní se zejména tmavě vínově zbarvenými květy a tmavozelenými listy. Tato kombinace je prostě dokonalá. Ovšem za tuto magnólii si většinou musíte připlatit – je to jedna z nejdražších magnólií na trhu (cena se pohybuje kolem 1000 Kč).

Magnólia stellata (Šácholan hvězdicovitý)

Menší magnólie spíše keřovitého vzrůstu, která vás však nadchne svými bílými květy hvězdicovitého tvaru, kterými se na první pohled liší od ostatních magnólií. Vykvétá již v dubnu, což je dříve oproti jiným magnóliím, a proto květy často namrzají – to je její jediná nevýhoda.

Magnólia soulangiana (Šácholan Soulangeův)

Jedná se asi o nejznámější magnólii pěstovanou u nás. Vznikla šlechtěním ve Francii. Má jemně růžové květy, uvnitř bílé, které vykvétají v dubnu a květnu. Je cenově velmi přijatelná (cca 300 Kč).

magnolie - Jakou magnólii si můžete vybrat do zahrady

Zdroj foto: en.wikipedia.org

Magnólia obovata (Šácholan obvejčitý)

Toto je opravdu veliká magnólie, může dorůstat až 25 m. Pochází z Japonska a Číny. Květy jsou nachové, uvnitř bílé a vykvétají v květnu a červnu.

Magnólia kobus (Šácholan japonský)

Podle svého jména pochází z Japonska, ovšem jedná se o menší strom, dorůstá maximálně 8 metrů výšky. Květy jsou bílé, lehce načervenalé a kvete od května do června.

Magnólia lilioflora (Šácholan liliokvětý)

Pochází ze střední Číny a dorůstá výšky maximálně 3 metrů. Vyznačuje se purpurovými květy, které kvetou od května do června.

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, typy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář