maková pole

Připadá vám mák jako obyčejné koření? K čemu se hodí a jaké má účinky

Připadá vám mák jako obyčejné koření? Pak možná neznáte jeho dlouhou historii ani všechny možnosti použití. A co navíc obsahuje prospěšných látek.

Trochu z historie

Mák je opravdu pradávným kořením, protože jej znali již ve starověku: v Mezopotámii i v Egyptě se našel v hrobkách, v Řecku jej používali jako posyp na chléb, a na Krétě z něj dokonce vyráběli opium.

Kde se pěstuje

Mák původně skutečně pochází ze starověkého Egypta a na jeho rozšíření do ostatních obydlených částí světa se velmi úspěšně podíleli zejména arabští obchodníci. Dnes se mák pěstuje na polích jak u nás, tak např. ve Francii, Španělsku, Izraeli, Turecku, Indii i Austrálii.

Co maková semínka obsahují

Maková semínka obsahují především mononenasycené mastné kyseliny, proto se z nich také vyrábí olej, který je svými účinky a použitím velmi podobný tomu olivovému. Dále obsahují vitamíny skupiny B, vápník a železo.

mák - Připadá vám mák jako obyčejné koření? K čemu se hodí a jaké má účinky

Jaké má mák využití v kuchyni

Semínka máku je možné sypat na chléb, pečivo, krekry, těstoviny či vafle. Mletý mák má ještě širší použití – na náplně do koláčů, buchet, závinů, na lívance, na nudle s mákem, hodí se do zálivek na ovocné saláty anebo k zahušťování omáček.

Kromě toho syrová semínka můžete přimíchat ptáčkům do krmítka.

A má také nějaké léčivé účinky?

Jistě znáte využití máku při nespavosti – to je velmi staré použití známé již od toho starověku. Méně známé už je, že mák prospívá i při zácpě, epilepsii, při snižování horečky, zklidňování citlivého žaludku, úpravě menstruace, usnadňuje vykašlávání, pomáhá od bolesti v krku, chrapotu, bolestí hlavy i zubů.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít