iresine

Iresine, pokojovka s vínově zabarvenými listy

Pokud patříte mezi milovníky rostlin, jejichž listy jsou pestrobarevné, iresine je tou pravou rostlinou pro vás. Rostlina je nenáročná a pestře zbarvená. Na iresine vládnou listy, drobné kvítky jsou nenápadné, v našich podmínkách ale příliš nekvete.

Iresine trojbarevná (Iresine herbstii) má původ v Brazílii a Mexiku. Na tenkých červených stoncích jsou listy srdčitého tvaru s vínovým zabarvením a výraznou žilnatinou. Rostlina může dorůst výšky až 60 cm. Lze ji pěstovat celoročně, nevyžaduje zimování v chladnější místnosti. V letních měsících ji můžete i umístit ven. Musíte však iresine vybrat závětrné místo, kam nebude svítit ostré polední slunce.

Rostlina je víceletá, je vždy ale lepší, když si z řízků vypěstujete mladé rostlinky. Starší už nemají tak pěkný tvar. V její domovině ji tradiční léčitelné využívají na vyhánění zlých duchů a v léčitelství.

iresin - Iresine, pokojovka s vínově zabarvenými listyPěstování

Rostlina potřebuje ke svému pestrému zbarvení dostatek světla. Snese i přímé slunce, ale nesmí být ostré polední. Vyhovuje jí běžná pokojová teplota, neměla by však klesnout pod 130 C.

Listy vypařují hodně vody, proto od jara do podzimu udržujte substrát neustále vlhký. V zimě zálivku snížíme. Kdyby substrát vyschnul, listy velice rychle uvadají. Iresine potřebuje vyšší vzdušnou vlhkost, proto ji mlžíme nebo postavíme do misky s vlhkými kamínky. Na dno pěstební nádoby také můžete umístit drenážní vrstvu (štěrk, keramzit…), jako prevenci proti přemokření. Nedostatek vzdušné vlhkosti poznáte podle hnědnoucích špiček listů.

V období vegetace rostlinu hnojíme běžným tekutým hnojivem, 1x za 14 dní. Starší rostlinky také přesazujeme každé dva roky, nejlépe na jaře. V jarním období také iresine zaštipujeme, udržíme ji košatou a kompaktního tvaru. Rostlinu množíme vrcholovými řízky, ty zakořeňují poměrně dobře v jakoukoliv roční dobu.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít